Architekt pomoże w uzyskaniu pozwolenia na budowę

Web developer i programista

Architekt pomoże w uzyskaniu pozwolenia na budowę

Żadna budowa domu nie zacznie się bez załatwienia niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na jej rozpoczęcie. Tych formalności jest całkiem sporo, bo trzeba w urzędzie przedstawić kilka bardzo ważnych dokumentów. Wszystko zaczyna się od kupna odpowiedniej działki, czego potwierdzeniem jest akt notarialny. Następnie warto uzyskać przyłączenie prądu i wody, które będzie niezbędne do budowy. Najpierw jednak działkę musi pomierzyć geodeta, który przygotuje mapę do celów projektowych.

Załatwienie pozwolenia na budowę można zlecić architektowi

architekt w BochniNa czym więc polega załatwienie pozwolenia na budowę domu? Polega na przedłożeniu do właściwego urzędu dokumentów od geodety, projektu budowlanego i odpowiednio sporządzonych i podpisanych wniosków. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od pomiarów, które trzeba zlecić geodecie. Na podstawie sporządzonej przez niego mapy do swojej pracy przystępuje architekt. I w tym miejscu warto się na dłużej zatrzymać, ponieważ to właśnie architekci zajmują się bardzo często, w imieniu swoich klientów, składaniem wniosków o pozwolenie na budowę. Robi tak praktycznie każdy architekt w Bochni, ale w większości polskich miast wygląda to dokładnie tak samo. Architekci zajmują się zaprojektowaniem domu pod budowę i to za to biorą od swoich klientów pieniądze. Za pomoc przy formalnościach związanych z uzyskaniem pozwolenia architekci bardzo często nie biorą nic. Robią to zupełnie za darmo, ale mają w tym swój cel. Większość architektów ma uprawnienia do tego, żeby potem pełnić funkcję kierowników budowy. Dlatego zależy im na tym, żeby wykazać się przed klientami zarówno profesjonalnym projektem jak i tym, że potrafią załatwić wszystkie formalności związane z taką budową. A im szybciej inwestorzy będą mogli zacząć budowę tym szybciej architekt będzie mógł piastować na niej rolę kierownika nadzorującego budowę. W każdym razie dzisiaj większość architektów oferuje swoją pomoc w zakresie formalności związanych z budową. Dzięki temu mogą oni liczyć na dalszą współpracę ze swoimi klientami również w zakresie nadzoru.

Zdecydowana większość osób, które planują budowę swojego domu, nie wie zbyt wiele na temat wszelkich formalności, które trzeba przy tej okazji zalatwić. Dlatego kompetentny architekt, który poza samym projektowaniem zajmie się również załatwianiem formalności, na pewno zrobi na swoich klientach bardzo pozytywne wrażenie. Biorąc pod uwagę, że do budowy potrzebny jest nadzorujący ją kierownik, to w takim przypadku najczęściej tym kierownikiem zostaje rysujący projekt architekt.