Bardzo wartościowy krzew – rokitnik samopylny

Web developer i programista

Bardzo wartościowy krzew – rokitnik samopylny

Rokitnik do roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i nawet osoby niezwiązane z ogrodnictwem i nie lubiące prac ogrodowych mogą mieć ją w swoim ogrodzie, gdyż ma on niskie wymagania. Oprócz walorów ozdobnych, którymi są pomarańczowe okrągłe owoce raz niebieskozielone liście,  najcenniejszą cechą są właściwości lecznicze. Dlatego najlepszy rokitnik samopylny, co oznacza, że potrzebne jest tylko jedno drzewo, aby roślina wydała owoce. 

Walory rokitnika samopylnego

najlepszy rokitnik samopylnyTaką wartościową odmianą samopylną jest odmiana 'Friesdorfer Orange’ To krzew osiągający maksymalnie 2 – 3 metry. Można go formować również na małe drzewo, dobrze znosi cięcie. Wymagania glebowe rokitnika są niskie, dlatego roślina ta rośnie również na kamienistych, zasadowych lub ubogich w składniki odżywcze glebach. Należy uważać na ciernie, które występują na młodych pędach. Kora rokitnika jest podłużnie pękająca w kolorze ciemnobrunatnym. Rokitnik samopylny ma małe szaroniebieskie listki, które pięknie będą komponowały się z kwiatami o barwie białej lub roślinami o ciemnozielonych liściach. Owoce najlepszego rokitnika samopylnego dojrzewają we wrześniu i utrzymują się całą zimę. Są one pokarmem dla ptaków. Warto przy rokitniku posadzić rośliny o purpurowym ulistnieniu takie jak: berberys, ognik, świdośliwa, trzmielina czy róża pomarszczona. Rośliny te będą pięknie komponowały się ze srebrzystymi listkami rokitnika.  Niezwykłe właściwości lecznicze tego krzewu sprawiają, że każdy, kto chciałby sam spróbować tych cennych dóbrm jakie daje ten krzew, szuka najlepszego rokitnika samopylnego. Olej rokitnikowy jest stosowany w farmaceutyce do leczenia oparzeń, odmrożeń, odleżyn, egzemy i innych dolegliwości skórnych. W kosmetyce rokitnik jest wykorzystywany do produkcji głównie kremów przeciwzmarszczkowych do cery dojrzałej. Owoce i pestki rokitnika są bogate w witaminy z grupy B, F K P, żelazo, bor, mangan, cukry, sterydy i inne cenne substancje. W pestkach zaś, jest olej, a w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Jeżeli chcielibyśmy samodzielnie wykonać przetwory z rokitnika, warto zrobić dżem, sok lub przecier. Owoce rokitnika zawierają dużo pektyn, czyli substancji żelującej, która naturalnie zagęszcza produkty. Ciekawostka jest również to że witamina C znajdująca się w owocach najlepszego rokitnika samopylnego nie rozkłada się pod wpływem temperatury, dzięki czemu przetwory są bardzo bogate w tą witaminę. 

Warto mieć w swoim ogrodzie krzew rokitnika. Najlepszy rokitnik samopylny to jeszcze lepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę, ile cennych składników dostarcza ta niepozorna roślina. Odmiana „Friesdorfer Orange’ jest masło wymagająca, a odwdzięczy się chociażby zimą, gdy jej owoce będą pożywieniem dla ptaków.