Cena badania na boreliozę zależy od laboratorium

Web developer i programista

Cena badania na boreliozę zależy od laboratorium

 

Kiedy najlepiej jest się zbadać po ukąszeniu przez kleszcza? Czy testy na obecność boreliozy trzeba zrobić od razu? No i najważniejsze pytanie, czyli ile kosztują profesjonalne badania krwi pod kątem obecności przeciwciał borelii? Na te wszystkie pytania odpowiedzi szukają te osoby, które znalazły w swoim ciele tego małego czarnego owada. Małego owada, którego ukąszenie może nieść za sobą ogromne konsekwencje. Przede wszystkim dla tych, którzy trafią na kleszcza przenoszącego właśnie pałeczki borelii.

Wstępne i rozszerzone badanie boreliozy

badanie na boreliozę cenaTrzeba wiedzieć, że zrobienie testów na obecność boreliozy to sprawa bardziej złożona niż nam się wydaje. Bo zacząć trzeba od badania wstępnego, a więc takiego, które da odpowiedź na pytanie o stan teraźniejszy. Do tego jeszcze bada się przeciwdziała, które pozwalają określić czy nie mamy boreliozy od dawna. Takie testy określa się jako wstępne badanie boreliozy i można je zrobić w każdym laboratorium wykonującym zwykłe badania krwi. Oczywiście wiadomo, że badanie na boreliozę cena zależy od laboratorium, w którym wykonamy badanie. W jednym za wstępną diagnozę zapłacimy kilkadziesiąt złotych a w innym zapłacimy nawet około stu złotych. To jednak dopiero początek. Warto jeszcze dodać, że takie badania powinno się wykonać nie wcześniej niż trzy tygodnie po zaobserwowanym w ciele kleszczu. Jeśli uzyskamy wyniki pozytywne, czyli tak naprawdę dla nas negatywne, to później musimy dalej diagnozować swoje zakażenie boreliozą. Trzeba wykonać szczegółowe testy, które wykażą rodzaj choroby oraz jej możliwy przebieg. Bo borelioza nie ma swoich objawów jako takich. Ludzie, którzy na nią chorują mają po prostu objawy chorobowe przypisane do wielu innych chorób. I te potencjalne objawy można wychwycić zanim się jeszcze pojawią. Do tego jednak potrzebna jest bardzo szczegółowa diagnostyka. Jej koszty wyniosą około dwustu złotych, ale cena też będzie zależeć od tego, na jakie laboratorium się zdecydujemy. Im więcej wykonamy testów diagnozujących tym większe szanse będziemy mieć w walce z tą chorobą.

Każdy, kto tylko zobaczy u siebie kleszcza, powinien liczyć się z koniecznością wykonania badań krwi i odpowiednich testów. Jeśli w ciągu trzech tygodni w miejscu ugryzienia pojawi się przemieszczający się rumień to obowiązkowo należy zbadać się na boreliozę. Tego nie można lekceważyć, bo dokładne badanie zdecydowanie ułatwi nam późniejszą walkę z chorobą. A borelioza naprawdę nie należy do łatwych do wyleczenia chorób. Tym bardziej warto unikać ryzyka ukąszenia przez kleszcza.