Ciekawy świat mangi

Od najmłodszych lat uwielbiałam rysować – na początku zwierzęta, potem naturę, w późniejszym etapie ludzi. Nawet wychodziło mi to dobrze, muszę przyznać. Po bardzo długim czasie jaki poświęciłam na rysowanie osiągnęłam naprawdę porządne umiejętności tworzenia w różnych technikach w stylu realistycznym. Nadal było to dla mnie za mało – poszukiwałam, eksperymentowałam z różnymi możliwymi technikami i stylami artystycznymi, ale mimo to wciąż czułam, że nie jest to ten styl, którego cały czas poszukuje. Na święta dostałam od babci książkę na temat techniki rysowania mangi. Słyszałam coś o nim, ale jakoś nie brałam pod uwagę. Skoro jednak dostałam tę książkę, postanowiłam spróbować – więc zabrałam się do lektury.
Duża różnorodność w mandze
Generalnie jak zaczęłam zagłębiać się w temat mangi to okazało się, że to nie tylko styl, ale również jest to określeniem japońskich komiksów. Naprawdę bardzo szybko zakręciłam się w ten temat. Manga ma tyle możliwości do zaoferowania w stylu rysownictwa jak i gatunków jeśli chodzi o tematykę komiksów. Nie wiedziałam od czego zacząć – czy od nauki rysowania tego stylu (bo okazało się, że odbiega od typowych norm rysowania postaci), czy od samego czytania mangi. O dziwo przezwyciężyło to drugie. Ta różnorodność tematyki, jak i samych tytułów z danego gatunku była wręcz przytłaczająca. Każda charakteryzuje się swoim stylem rysowniczym, tematem, rozbudowaniem postaci głównych jak i samych antagonistów. Wszystko – dosłownie wszystko – było dopracowane na ostatni guzik. To był raj dla takich osób jak ja. Manga bardzo się wyróżnia na tle innych komiksów, ponieważ tylko trochę trzyma się typowego kanonu. Głównym odmiennym, oraz wyróżniającym czynnikiem mangi jest to, że czyta się ją od lewej do prawej strony, gdzie na początku może być to trudne ze względu na przyzwyczajenia. Zawartość mangi jest przeważnie czarno-biała – wyjątkiem może być parę początkowych stron, które mogą być wykonane kolorem. Manga drukowana jest w wymiarze B5 na papierze kredowo-matowym – dzięki temu druk jest bardziej jaskrawy, wyrazisty, a barwy głębsze.
Jestem naprawdę wdzięczna babci, że kupiła mi tą książkę. Dzięki temu mam dodatkowe zainteresowanie, oraz bardziej mogę rozwijać swoje umiejętności artystyczne. Manga ma wiele do zaoferowania – na przykład okazało się, że organizowane są specjalne konwenty o tej właśnie tematyce. Poznałam na nich wielu fajnych ludzi i dowiedziałam się sporej masy ciekawych informacji o kulturze japońskiej. Wciąż nie mogę doczekać się, aby dowiedzieć się więcej.
Najnowsze komentarze