Co należy zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Web developer i programista

Co należy zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Lato jest okresem w roku, które sprzyja ukąszeniom kleszcza. W momencie ukąszenia nie odczuwamy żadnego bólu, ani swędzenia. Dopiero po jakimś czasie odnajdujemy za skórze czarny, napompowany punkcik, który jest miejscem, w które wbił się kleszcz. Warto wówczas zachować zimna krew i zastanowić się co dalej. Każdy, kto będzie ukąszony przez kleszcz musi być świadomy tego, że mógł zostać zarażony boreliozą. W jaki sposób więc zareagować?

Usuwanie i badanie kleszcza

badanie kleszczy po ugryzieniuPrzede wszystkim nie możemy panikować, bo panika nie jest tutaj dobrym doradcą. Należy jak najszybciej pozbyć się kleszcza. Jeśli jest on usytuowany w trudno dostępnym dla nas miejscu, wówczas warto jest poprosić kogoś bliskiego o pomoc lub lekarza, albo pielęgniarkę z najbliższej przychodni. jeśli robimy to samodzielnie, należy umyć ręce i przygotować pęsetę. Łapiemy delikatnie ciało klesza i zdecydowanym ruchem go wyciągamy. Nie wolno go ani wyciskać, ani przekręcać. Należy to zrobić dość gwałtownie po czym chowamy kleszcza do słoiczka i tam go przechowujemy do dalszych działań. Zaraz po usunięciu kleszcza z powierzchni skóry możemy odczuć znaczne swędzenie, obrzęk lub ból. Możliwe jest również pojawienie się rumienia – warto go obserwować pod względem powiększenia, w związku z czym można obrysować po skórze jego obwód i sprawdzić, czy się nie powiększa. W każdym bądź razie jedyne, co nam zostaje to zdezynfekowanie skóry po ukąszeniu przy użyciu wody utlenionej. Ale jak sprawdzić, czy kleszcz nas czasem nie zaraził? W tym celu potrzebne jest badanie kleszczy po ugryzieniu. Dlatego też wspomniano o tym, aby kleszcza przechować w słoiczku lub szczelnym pojemniku, jako próbkę. Zanosimy kleszcza do punktu pobrań, w którym są robione badania kleszczy pod względem nosicielstwa boreliozy. Taka szybka reakcja pozwoli na to, ażeby w przypadku infekcji szybciej oraz skuteczniej się wyleczyć. Jakiś czas należy czekać na wyniki badań. Jeśli ewentualnie okaże się, że badanie kleszcza wykazało, że był on nosicielem boreliozy, wówczas sami podejmujemy się badaniom, ażeby potwierdzić to w stu procentach. Potem podejmujemy się stosownego i szybkiego leczenia.

W związku z tym, że ugryzienia kleszczy występują bardzo często, należy unikać miejsc, jakimi są zarośla, gęste lasy z paprociami i dzikie krzaki. Mimo to nie można odmawiać sobie spacerów po lesie. Warto stosować odstraszacze kleszczy w postaci aerozoli lub zaszczepić się. Jeśli jednak zdarzy nam, się niemiły przypadek, koniecznie należy zbadać kleszcza w laboratorium.