Czy kurtyna dymowa jest skuteczna?

Web developer i programista

Czy kurtyna dymowa jest skuteczna?

Przeznaczeniem kurtyn dymowych jest wydzielanie stref w budynkach, w których zbiera się dym, co również usprawnia kierowanie go w stronę wentylacji. Rozprzestrzeniający się dym jest jednym z największym zagrożeń życia podczas pożaru i dlatego ważne jest jak najszybsze pozbycie się go z pomieszczeń, w których mogą być ludzie. Może to również przyspieszać i usprawniać przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej.

Gdzie stosowane są kurtyny dymowe?

 

kurtyny dymoweWażną częścią grawitacyjnego systemu oddymiania budynków są kurtyny dymowe. Wysokiej jakości zabezpieczenia przeciwpożarowe skutecznie kierują rozprzestrzeniający się dym do wentylacji, co przyspiesza usunięcie go z budynku i szybsze przeprowadzenie akcji ratunkowej. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym są one coraz skuteczniejsze i mogą być stosowane w coraz większej ilości miejsc. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w obiektach wielkopowierzchniowych, jak i większych miejscach użyteczności publicznej, takich jak lotniska czy galerie handlowe. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga tworzenia skomplikowanych konstrukcji. Może być montowany na dowolnej krawędzi budynku, a w wielu przypadkach może być indywidualnie dopasowany do bardziej niestandardowych kształtów. Na rynku występują dwa główne rodzaje – kurtyny automatyczne i stałe. W zależności od rodzaju budynku inne sprawdzają się lepiej. Model automatyczny rozwija się w czasie pożaru i nawet w przypadku zaniku zasilania kurtyna będzie opadała kontrolowanie. Służy on do tworzenia zbiorników dymu, który skutecznie odprowadza go do wentylacji i znacznie ułatwia ucieczkę oraz szybsze ugaszenie pożaru. Kurtyny stałe wykonane są z kątowników mocujących górnych oraz obciążających dolnych, pomiędzy którymi znajduje się niepalny materiał wykonany z włókna szklanego. Skutecznie wydzielają strefy dymowe i doskonale nadają się do obiektów wielkopowierzchniowych. Kurtyny dymowe, to lekkie konstrukcje, które świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przeciwpożarowe, nie wpływające na wygląd i funkcjonalność pomieszczenia w budynku.

Stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych jest bardzo ważne, aby dbać o bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku, a także do usprawniania ewentualnych akcji ratunkowych. Kierowanie ruchem dymu za pomocą kurtyn dymowych może przyspieszyć ugaszenie pożaru i skutecznie zmniejszy ryzyko wdychania przez ludzi szkodliwych substancji. Możliwość zamontowania ich na dowolnej krawędzi sprawia, że kurtyny znajdą swoje zastosowanie w każdym budynku.