Czy ogrzewanie promiennikiem sprawdzi się w domu?

Web developer i programista

Czy ogrzewanie promiennikiem sprawdzi się w domu?

 

Promieniowanie podczerwone, choć znane od lat, stało się ostatnio stosunkowo nową metodą ogrzewania pomieszczeń w domu. Do tej pory wykorzystywanie promieniowania cieplnego obejmowało raczej zakłady przemysłowe i produkcyjne lub hodowlę zwierząt. Obecnie coraz częściej stosuje się tą metodę w prywatnych gospodarstwach domowych, jako dodatkowe lub zupełnie samodzielne źródło ogrzewania.

Promiennik podczerwieni – zasada działania

promiennik ciepłaPromieniowanie podczerwone jest przez nas odczuwalne jako przyjemne ciepło, porównywalne z ogrzewaniem przez promienie słoneczne. Ten rodzaj ogrzewania różni się zdecydowanie od pozostałych jednym istotnym szczegółem, mianowicie podczas emitowania promieni podczerwonych nie nagrzewa się powietrze w pomieszczeniu, a ludzie i przedmioty znajdujące się w zasięgu promiennika. Promiennik ciepła nie prowokuje zatem ruchu powietrza w pokoju, nie podnosi kurzu i innych pyłków, co jest zbawienne, szczególnie w przypadku osób borykających się z alergiami, czy problemami z górnymi drogami oddechowymi. Promiennik ciepła emituje promieniowanie elektromagnetyczne, niewidoczne gołym okiem, natomiast odczuwalne jako przyjemne ciepło. Rozróżniamy trzy rodzaje promieniowania podczerwonego: bliskie, średnie i dalekie. Kolejną zaletą promienników może okazać się ich zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Promieniowanie cieplne łagodzi bóle stawów i mięśni, wzmacnia odporność oraz poprawia krążenie krwi. Na czym polega zasada działania płaskiego panelu grzewczego najczęściej wykorzystywanego w domach? Urządzenie to zbudowane jest z dwóch blach stalowych, pomiędzy którymi znajdują się przewody grzejne. Zamiast blachy możemy równie dobrze zakupić promiennik z taflą szklaną lub lustrzaną, czy innym materiałem, który spełni funkcję użytkową lub dekoracyjną. Urządzenie posiada również stelaż, za pomocą którego wieszamy je na ścianie lub suficie. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju ogrzewania jest fakt, iż ciepło odczuwamy natychmiast po włączeniu promiennika do prądu. Standardowym wyposażeniem urządzenia jest termostat, jednak dla wygody warto zaopatrzyć się w programator, dzięki któremu ustawimy pracę grzejnika na określone pory dnia, czy dni tygodnia.

Za pomocą promiennika skutecznie ogrzejemy także powierzchnie zewnętrzne domu, jak balkon czy taras. Tam wykorzystywane są miejscowe promienniki podczerwieni. Są to niewielkie urządzenia, które mogą być powieszone lub postawione na stelażu. Emitują one krótkie fale podczerwieni, dlatego dla odpowiedniego komfortu cieplnego istotne jest odpowiednie umiejscowienie nagrzewnicy.