Czym różni się siodło skokowe od ujeżdżeniowego?

Web developer i programista

Czym różni się siodło skokowe od ujeżdżeniowego?

Jazda konna ma wiele zalet. Jej pozytywny wpływ na zdrowie kręgosłupa, rozwój koordynacji ruchowej oraz kondycji jest nie do przecenienia. Kolejnym atutem jest kontakt z naturą i zwierzęciem. Nie należy zapominać także o lekcjach cierpliwości i odpowiedzialności, której uczą nas te piękne, niezwykle eleganckie stworzenia – aby rozpocząć jazdę musimy je odpowiednio przygotować, a po skończonym treningu wypielęgnować i wyczyścić.

Jak wybrać odpowiednie siodło?

siodła skokoweWśród pasjonatów jazdy konnej spotkać się można z powiedzeniem, że podczas treningu jest coś ważniejszego niż sam koń i człowiek. Tym elementem jest siodło – umożliwiające sprawne dosiadanie i precyzyjne kierowanie zwierzęciem. Przedmiot ten stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy ujeżdżającym, a grzbietem konia. Musi być odpowiednio dobrane zarówno do anatomii wierzchowca, jak i jeżdżącego na nim człowieka, bowiem w przeciwnym wypadku może zaszkodzić jednej i drugiej stronie. Przede wszystkim istotne jest dobranie elementu do stylu jazdy, jaki preferujemy. Jeśli chcemy trenować skoki przez przeszkody, wówczas konieczne będą siodła skokowe, dzięki którym będziemy w stanie przybrać dynamiczną pozycję w czasie lotu. Charakteryzuje się ono tym, że jest bardzo płytkie, a jego najgłębsze miejsce zlokalizowane jest z tyłu, za strzemionami. Cechą specyficzną tego modelu jest także kwadratowy tylny łęk, który umożliwia jeźdźcowi swobodne poruszanie się wraz z naturalnymi ruchami konia oraz odciążanie jego grzbietu w momencie odbicia czy lądowania. Jeśli jednak jesteśmy początkujący w temacie jazdy konnej i nie wiemy jeszcze, jaki styl jazdy preferujemy, wówczas zdecydowanie lepszą decyzją będzie siodło wszechstronne, łączące w sobie cechy siodła skokowego oraz ujeżdżeniowego. Jazda w takim modelu będzie wygodna i nieskrępowana. Jako, że siodło nie wymusza na nas żadnej określonej pozycji, może używać go zarówno do skoków, jak i do jazdy rekreacyjnej. Jednak taki rodzaj nie nadaje się do profesjonalnego uprawiania żadnej z tych dyscyplin.

Jazda konna to sport z wieloletnią tradycją, mający w sobie niesamowitą elegancję i grację. Profesjonalne uprawianie tej dyscypliny wymaga nie tylko kształtowania określonych umiejętności, ale także właściwie dopasowanego sprzętu. Najważniejszym z nich jest siodło, dzięki któremu jeździec jest w stanie przekazywać zwierzęciu sygnały, wywołując w nim pożądane reakcje. Rodzaje siodeł różnią się w zależności od stylu preferowanej jazdy – inaczej wyglądają te przeznaczone do skoków przez przeszkody niż te przeznaczone do rekreacyjnej jazdy w terenie.