Czym są dobre bakterie?

Web developer i programista

Czym są dobre bakterie?

Wielu z nas słowo bakterie kojarzy się negatywnie. Całe szczęście w ludzkim organizmie żyją również te pozytywne mikroorganizmy, które bytują głównie w układzie pokarmowym. Tak naprawdę w ludzkim przewodzie pokarmowym żyje aż około 400 rodzajów różnych bakterii. Niestety tylko część z nich żyje w zgodzie z naszym organizmem. Takie bakterie nazywamy probiotykami.

Właściwości zdrowotne dobrych bakterii

pożyteczne bakterieMówi się o tym, że pozytywne bakterie wypierają z układu pokarmowego te negatywne, które wywołują rożne choroby. Można powiedzieć, że bakterie te tak naprawdę stoją na straży naszego zdrowia. Ta aktywność przeciwbakteryjna probiotyków związana jest z tym, że wytwarzają one specyficzne substancje. Należą do nich głównie kwas mlekowy, bakteriocyna oraz nadtlenek wodoru. Kwas mlekowy z kolei obniża pH treści przewodu pokarmowego, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych. Mówi się również o tym, że polepsza wchłanianie wapnia, cynku i żelaza. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pożyteczne bakterie stymulują układ immunologiczny, a także zapobiegają występowaniu biegunek. Tak naprawdę zbyt niska ilość pozytywnych bakterii może przyczynić się np. do występowania grzybic pochwy. Tak naprawdę większość z nas probiotyki kojarzy z antybiotykoterapią – i słusznie. Podczas terapii antybiotykami powinniśmy przyjmować probiotyki, które tak naprawdę osłaniają nasz żołądek. Człowiek, który podczas antybiotykoterapii przyjmuje probiotyki, znacznie szybciej wróci do zdrowia. Takie pozytywne bakterie zalecane są również w wielu innych przypadkach. Przykładem mogą być biegunki podróżnych lub biegunki infekcyjne. Tak naprawdę probiotyki mogą nam pomóc w większej ilości przypadków niż nam się wydaje. Również niewłaściwa dieta może sprawić, że pozytywne bakterie nie będą miały szans, aby przetrwać w naszym układzie pokarmowym. Właśnie wtedy mogą dość często występować dolegliwości żołądkowe. Możemy się ich bardzo szybko pozbyć, stosując odpowiednio dobrany probiotyk. Jeśli nie mamy pojęcia po który sięgnąć, warto poradzić się farmaceuty.

Pożyteczne bakterie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie one walczą z niebezpiecznymi organizmami, które nas atakują. To dlatego tak ważne jest ich stosowanie np. podczas antybiotykoterapii. Takie probiotyki mogą nam pomóc nawet wtedy, gdy zacznie nas męczyć biegunka. Taka biegunka to być może ostrzeżenie od naszego organizmu, że pora zacząć odpowiednio się odżywiać i dbać o stan swoich jelit.