Duże okna w domach i mieszkaniach

Web developer i programista

Duże okna w domach i mieszkaniach

Zawsze chciałam mieszkać w domu z wielkimi oknami, najlepiej takimi na całą ścianę. Co prawda nigdy nie zastanawiałam się kto by je miał myć ale sam pomysł bardzo mi się podoba. Oczywiście nie marzę o tym w kontekście takiego mieszkania na drugim piętrze, w odległości trzech metrów od okien sąsiada z bloku naprzeciwko. Jednak takie z widokiem na panoramę miasta, duży ogród, las czy łąkę to już zupełnie inna historia.

Zalety dużych okien

okna

Najważniejszą dla mnie zaletą dużych okien jest pomieszczenie doświetlone naturalnym światłem. Dodatkowo zyskujemy wrażenie przestrzeni w najmniejszym nawet pokoju. Jednak duże okna to duże wyzwanie dla wielbicieli czystych szyb. Poza tym, duże płaszczyzny okien mogą być przyczyną szybszego wyziębiania się lub nagrzewania pomieszczenia i dlatego decydując się na takie rozwiązania musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jedną z nich jest dobór odpowiedniego rodzaju szyb. W zależności od potrzeb możemy wybrać szyby dźwiękoszczelne, przyciemniane, odporne na uszkodzenia lub takie o dobrych właściwościach termicznych. Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, żeby okna były szczelne i w żadnym przypadku nie przeciekały. Przeważnie nie mamy wielkiego wpływu na rodzaj szyb w gotowych mieszkaniach czy apartamentach ale i takich przypadkach możemy zwrócić uwagę na prawidłowe zamontowanie i wykończenie okien. Jeżeli remontujemy dom i chcemy jedną ze ścian zostawić przeszkloną, musimy pamiętać o tym, żeby dopasować naszą nową ścianę do stylistyki całego domu. Jeżeli remontujemy stary dom z klimatem warto zachować ten klimat wybierając odpowiedni podział okien tak, żeby komponował się z tymi już istniejącymi. Połączenie starych domów z nowoczesnymi rozwiązaniami może mieć swój urok ale musi być to dobrze przemyślany zabieg wykonany przez profesjonalistów. Duże okna dają spore pole do popisu dla wielbicieli dekoracji okiennych. Wszelkiego rodzaju kompozycje zasłon i firan, rolety, markizy jak również oświetlenie mogą być nie tylko użyteczne ale również stworzyć niepowtarzalny klimat. Dobrze jest jednak pamiętać, że przesadzenie z tego rodzaju dekoracjami może wywołać dokładnie odwrotny od zakładanego efekt i zaciemnić nam pomieszczenie.

Utrzymanie w czystości dużych szklanych powierzchni może być naprawdę uciążliwe, jeżeli będziemy używać niewłaściwych środków. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ułatwiające mycie okien i zapobiegające powstawaniu smug i zacieków. Dobry płyn do mycia szyb w połączeniu z wygodną myjką zaoszczędzi nam mnóstwo czasu i wysiłku oraz pozwoli długo cieszyć się nienagannie lśniącymi oknami.