Działanie węży i dystrybutorów na stacjach

Web developer i programista

Działanie węży i dystrybutorów na stacjach

Tankowanie swoich pojazdów jest dla wielu osób rutyną, którą wykonują co kilka dni, a nawet codziennie. Wykonując tę czynność nikt z nas nie zastanawia się w jakim sposób to wszystko funkcjonuje i działa. Dystrybutory paliw z reguły są małe, zatem gdzie mieszczą tak dużą ilość benzyny? Odpowiedź jest oczywista i prosta, jednak dla znacznej większości jest to zagadka. 

Jak działają dystrybutory na stacjach paliw?

elastyczne węże do dystrybutorów paliwW ziemi umieszczone są bardzo duże zbiorniki, które mieszczą w sobie od 50 do 100 tysięcy litrów paliwa. Pośród nich znajduje się kilka komór, które połączone są specjalnymi przewodami, dzięki którym otrzymujemy konkretne paliwo, jakie chcemy. Pod ziemią znajdują się pompy, które zasysają paliwo i dostarczają je do dystrybutorów. Posiadają one zawory, które powstrzymują ciecz na dno zbiornika. Takie działanie sprawia, że kiedy naciśniemy spust tak zwanego pistoletu od razy otrzymujemy paliwo. Ponadto nie może ono znajdywać się na samym dnie zbiornika, lecz około 30 centymetrów na nim. Wynika to z faktu, że zbiorniki nie są do końca szczelne i bardzo dobrze chłoną wodę oraz zanieczyszczenia, które nie są wskazane i dobre dla jakości paliwa. Oczywistym faktem jest to, że bez dobrych węży tankowanie byłoby niemożliwe lub nie tak łatwe i bezpieczne. Elastyczne węże do dystrybutorów paliw muszą być odporne na działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur, aby w odpowiedni sposób chronić paliwo. Przeważnie zakres temperatur, w jakich wytrzymują węże to od -40 stopni do około 80 stopni Celsjusza. Ponadto powinny wykazywać się odpornością na inne czynniki, jak działanie szkodliwych kwasów, zasady oraz alkoholi. Elastycznymi wężami można nazwać te, które wykonane są z konkretnego materiału lub mają jakiś dodatek, jak na przykład kauczuk. Dzięki temu nie są tak skłonne do odkształcania się w przypadku zgnieceń. Węże elastyczne do produktów ropnopochodnych dzielą się na różne rodzaje ze względu na zastosowanie. Inne będą wykorzystane w olejach napędowych, paliwach bezołowiowych czy olejach opałowych. Każde z nich powinny mieć stosowny certyfikat, że nadają się konkretnej grupy paliwa oraz, że są w stanie wytrzymać w rożnych warunkach atmosferycznych. Ponadto muszą być one dopasowane do pistoletu, a konkretnie do jego średnicy, czyli 3/4”, 1” czy 1 1/2” albo 2’’.

Na rynku można znaleźć bardzo dużą ilość producentów, która specjalizuje się w tych lub podobnego rodzaju produktach. Wybór węży do dystrybutorów powinien być oparty o wiedzę doświadczonej osoby, która doskonale wie, jaki rodzaj wybrać do konkretnego paliwa, pistoletu i dystrybutora. Każdy właściciel stacji paliw powinien wiedzieć, jak istotne jest bezpieczeństwo i rozwaga przy pracy z takimi produktami.