Internetowe księgarnie są lepsze niż stacjonarne

Web developer i programista

Internetowe księgarnie są lepsze niż stacjonarne

Jest wiele niesamowitych książek, które naprawdę warto przynajmniej raz w życiu przeczytać. Niestety często pojawiają się trudności, gdy chcemy sięgnąć po klasykę. Spotkałem się z takim problemem, gdy sięgałem po „Finneganów tren” Jamesa Joyce’a. Okazało się bowiem, że polskie tłumaczenie kosztuje sto złotych, ja nie zamierzałem natomiast wydawać wówczas takiej kwoty. Książka dodatkowo była bardzo trudno dostępna. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że można zamówić przez Internet oryginalną wersję językową za osiem złotych. Przecież dużo lepiej jest czytać takich autorów po angielsku.

Książki w oryginale tanio znajdziemy w Internecie

księgarnia onlineZdarzało mi się to kilkukrotnie. Bardzo chciałem przeczytać książkę jakiegoś wartościowego, zagranicznego autora, który mnie interesował i nagle okazywało się, że polskie wersje owych książek są absurdalnie drogie. „Tęcza grawitacji” Thomasa Pynchona nie jest nawet zbyt dobrze przetłumaczona, a w antykwariatach nie można jej dostać za mniej niż trzysta złotych, niezależnie od stanu technicznego. Tak samo „Życie instrukcja obsługi” Pereca po polsku nawet uszkodzona kosztuje ponad dwieście złotych, a w internetowej księgarni bez problemu dostaniemy za trzydzieści francuską wersję językową. Trzeba po prostu odpowiednio poszukać. W Polsce działa niejedna znakomita księgarnia online, która oferuje książki w bardzo niskich cenach i to w oryginale. Niestety na rynku książki w Polsce większość stacjonarnych punktów, w których sprzedaje się publikacje, chce zarobić na naiwności klienta. Nie warto pozwalać na to, by ktoś brał od nas duże pieniądze za książki, które można znacznie taniej dostać w Internecie i nawet nie trzeba nigdzie iść. Powinniśmy też czytać ważne dla kultury pozycje w oryginale, gdyż bardzo poszerzy to nasze horyzonty. Tłumaczenia często nawet nie są dobre, a wielokrotnie spotykałem się z tym, że po prostu przeinaczały sens, lub nawet treść książki. Lepiej zaufać oryginałom. Jeśli czytamy książkę w formie, jaką nadał jej sam autor, będziemy dużo bliżsi poznaniu jego intencji. Do tego będzie o dziwo znacznie taniej. Każdy miłośnik literatury powinien się nad tym zastanowić.

Często słyszy się, jak w telewizji i w radiu ktoś narzeka na poziom czytelnictwa w Polsce. Trudno się dziwić temu, że mało czytamy, skoro ceny książek są tak drogie. Na szczęście jeśli ktoś chce się zainteresować na poważnie literaturą, ma możliwość zaopatrywania się w najlepsze światowe tytuły w internetowych księgarniach. Można tam znaleźć książki w naprawdę rozsądnych cenach, a często nawet damy radę zamówić białe kruki, których inaczej byśmy nie zdobyli. To miła perspektywa.