Jak dobrać ramę do obrazu?

Web developer i programista

Jak dobrać ramę do obrazu?

Każdy z nas lubi dekorować nasze pomieszczenia w domu. Nie tylko meblami, ale również figurkami, zdjęciami czy obrazami. Lubimy gdy w naszym domu na ścianach zawisną różnego rodzaju obrazy. Jaką ramę dobrać do naszego wystroju domowego? Jakie są rodzaje ram?

Idealna rama do stylu obrazu

rama nowoczesna do obrazuPrawidłowo oprawiony i wyeksponowany obraz wiszący na ścianie potrafi być wspaniała ozdobą wnętrza. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważna jest jego oprawa. Decydując się na konkretny rodzaj ramy powinniśmy wziąć pod uwagę trzy aspekty. Po pierwsze najważniejsze jest dopasowanie ramy do oprawionego obrazu, rama powinna podkreślać obraz, wydobyć jego piękno, a nie go przytłaczać. Po drugie należy dobrać rodzaj oprawy do wystroju wnętrza, w którym wybrany przez nas obraz ma zawisnąć. Po trzecie warto zastanowić się jakiej ramy potrzebuje nasz obraz czy tradycyjnej czy też warto może poszukać ramy bardziej wyeksponowanej. Styl w jakim jest utrzymany obraz podpowiada bezpośrednio, na jaką ramę powinniśmy się zdecydować. Jak mówią nam artyści obrazy olejne, krajobrazy czy portrety najlepiej prezentują się w tradycyjnych ramach które są nie tylko idealnie zdobione, ale również ciężkie złote ramy lub ramy drewniane. Natomiast akwarele i fotografie według krytyków plastycznych dobrze wyglądają w prostej ramie. Mając przed sobą obraz nowoczesny lub abstrakcyjny najlepszym rozwiązaniem będzie rama prosta drewniana, bądź aluminiowa bez przesadnych zdobień. Do różnych grafik, plakatów, czarno-białych zdjęć czy ozdobnych napisów najlepiej będą sprawdzać się antyramy lub proste ramy aluminiowe. Jeżeli zdecydujemy się już na jakąś ramę w kolorze, to warto pamiętać, że najlepszym doborem będzie kolor ramy do jednej drugorzędnej barwy na obrazie, aby uniknąć zalania się ramy i obrazu w jedno. Rodzaj oraz kolor ramy powinien być dobrany do stylu wnętrza, aby idealnie z nim współgrać. Klasyczne obrazy, oprawione w ozdobne ramy złote bądź drewniane lepiej wyglądają na ścianach ciemniejszych. Natomiast rama nowoczesna do obrazu najlepiej prezentuje się na monochromatycznym , jasnym tle. Jeśli chodzi o dopasowanie ramy do wnętrza to do pomieszczeń utrzymujących nowoczesny styl bardzo ładnie pasuje większość ram od aluminiowych, po drewniane czy antyramy. Natomiast to wnętrz klasycznych, które wymagają stylowych dekoracyjnych ram są to ramy złote bądź srebrne ramy jak i również warto wybierać ramy ozdobne drewniane. 

Jeśli mimo wszystko nie wiemy, która rama będzie najlepsza dla naszego obrazu i wnętrza, wybierzmy tą najmniej dekoracyjną  czyli neutralną. Gdyż pamiętajmy, że rama jest dla obrazu, a nie obraz dla ramy. Kierujmy się nie tylko modą, ale przede wszystkim elegancją, aby obraz był wyeksponowany i cieszył nasze oczy.