Jak dobrze dopasować ogrzewacz do wody?

Web developer i programista

Jak dobrze dopasować ogrzewacz do wody?

Zimą ciepłą wodę użytkową zyskujemy dzięki pracy pieca centralnego ogrzewania, który najczęściej służy nam również do ogrzania wody. Jednak poza sezonem grzewczym palenie w piecu po to, aby móc korzystać z ciepłej wody nie ma większego sensu. Dlatego też w użytku mamy ogrzewacze do wody. Te sprytne urządzenia, w zależności od modelu, grzeją nam wodę na bieżąco, lub też ogrzewają i przechowują większą jej ilość, gotową zawsze do użytku. Jaki model wybrać?

Jaki ogrzewacz wybrać?

elektryczny ogrzewacz przepływowy wodyNosząc się z zamiarem kupna ogrzewacza do wody, trzeba będzie rozważyć dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń. Do dyspozycji mamy modele zasilane prądem elektrycznym oraz modele gazowe. Zarówno w jednej, jak i drugiej grupie podgrzewaczy wyróżniamy dwa typy urządzeń, różniące się zasadą działania, czyli sposobem, w jaki ogrzewają wodę użytkową. Elektryczny ogrzewacz przepływowy wody (podobnie jak model gazowy) grzeje wodę na bieżąco.Oznacza to, że zaczyna działać w momencie odkręcenia kranu i w tej waśnie chwili zaczyna pobierać energię potrzebną do swojej pracy. Robi to aż do momentu zakręcenia wody, ponieważ w tejże chwili przestaje pracować. Model pojemnościowy natomiast włącza się i wyłącza zgodnie z tym, jak zostanie wcześniej zaprogramowany, a dokładniej, dzięki termostatowi zaczyna grzać magazynowaną wodę w momencie, gdy jej temperatura spadnie poniżej zadanego poziomu. To sprawia, że w zbiorniku mamy zawsze gotową do użytku, odpowiednią ilość ciepłej wody o żądanej temperaturze. Każdy z dwóch modeli ma swoje wady i zalety. Elektryczny przepływowy ogrzewacz do wody jest niewielki, dzięki czemu łatwo znaleźć na niego miejsce, nawet dysponując małą przestrzenią. Jednakże przez to, że w rurach kumuluje się wychłodzona po jakimś czasie woda, czasem na ciepłą trzeba chwilę poczekać. W przypadku ogrzewacza pojemnościowego, jego zdecydowaną zaletą jest zawsze stała, zależna od wielkości zbiornika, ilość gorącej wody. Nie straszne nam także ewentualne spadki czy wahania ciśnienia wody w sieci, co skutecznie może zakłócić pracę modelu przepływowego. Jednakże wielkość modelu pojemnościowego jest dość spora (najbardziej popularne zbiorniki mają około 120 litrów), co czasem może okazać się problemem.

Przy kupnie ogrzewacza powinniśmy się sugerować przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, jak również przyzwyczajeniami. Istotne jest średnie zapotrzebowanie na ciepłą wodę w naszym gospodarstwie domowym. Ale nie mniej ważna jest przestrzeń, jaką dysponujemy, oraz miejsce, w którym chcemy umieścić urządzenie do ogrzewania wody. Nie bez znaczenia jest także ciśnienie, jakie panuje w naszej sieci, oraz ilość punktów poboru wody w naszym domu.