Jak naprawić rurę bez jej wykopywania?

Web developer i programista

Jak naprawić rurę bez jej wykopywania?

Ostatnio w moim domu miała miejsce prawdziwa tragedia. W podziemiach tuż po budynkiem, w którym mieszkam, pękła rura. Nie wiedziałam co począć, lecz mąż, gdy tylko dowiedział się, co się stało, zaprosił firmę wykonującą naprawę nawet głęboko osadzonych pod ziemią rur. Panowie posługiwali się metodą bezwykopową, co było bardzo fascynujące.

Naprawa rur metodą bezwykopową

bezwykopowa naprawa ruryWszystko zaczęło się od tego, że panowie nie przyjechali wcale ciężkim sprzętem, jaki znam. Wiem, że na placach budowy bardzo często pojawiają się koparki, dlatego oczekiwałam, że naprawa będzie kosztowała krocie, właśnie ze względu na odkopanie rury, naprawienie jej i ponowne przykrycie gruntem.  Na szczęście panowie byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt do zadań specjalnych i na naszym podwórku pojawili się z niespotykanymi dotąd urządzeniami. Ekipa zajęła się luźno wystającymi fragmentami rury, które zostały zafrezowane specjalnym robotem. Rura kanalizacyjna została także gruntownie oczyszczona z zalegających osadów. Później mogli przejść do naprawy, jednak prędzej sprawdzili, jaki jest stan uszkodzonej rury i dopiero później poszła w ruch żywica. Zanim skończyli pracę, sprawdzili jeszcze za pomocą kamery, czy aby na pewno wszystko zostało wykonane, jak należy. Cała akcja trwała okolu dwóch godzin. Przy okazji dowiedziałam się o innych zaletach, jakie ma bezwykopowa naprawa rury. Przede wszystkim nie trzeba wykopywać rury i na czas remontu usuwać wierzchnią warstwę ziemi, co znacznie pomaga w przypadku rur położonych pod ruchliwymi drogami lub w otoczeniu dużych aglomeracji. Nie trzeba także martwić się o nawierzchnię, gdyż nie zostanie ona uszkodzona i naprawa nie przyniesie większych szkód środowiskowi. Każda z firm zobowiązuje się sprawdzić za pomocą małych, ale dających wyraźny obraz kamer, jaki jest stan uszkodzonej rury i jakie zabiegi należy wykonać. Jeżeli pęknie rura dostarczająca wodę lub stanowiąca odpływ dla wielu mieszkańców, nie trzeba wstrzymywać pracy oczyszczalni na czas naprawy. Bezwykopowa naprawa ma także rzetelne potwierdzenie na swoją niezawodność, dzięki uzyskaniu odpowiedniej akceptacji i nadaniu normy. Nie trzeba się obawiać o szczelność naprawionej rury tą metodą, gdyż jej wytrzymałość zostaje przywrócona do stanu przed rozszczelnieniem. Wszystko to zasługa bardzo wytrzymałego materiału, odpornego na kwasy i ścieki.

Mam nadzieję, że taka przygoda nie przydarzy się nam nigdy więcej, jednak nawet jeśli rura znów by pękła, będę wiedziała, pod jaki numer zadzwonić. Panowie podeszli do sprawy naprawy rury metodą bezwykopową bardzo poważnie i profesjonalnie, dlatego z pewnością będę polecała tego typu sposób na uszczelnienie rur zakopanych głęboko pod ziemią.