Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie?

Web developer i programista

Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie?

Wielu rodziców boryka się z problemami, jeśli chodzi o samodzielne spanie swojego dziecka we własnym łóżku. Czasem związane jest to z mentalnością rodziców, a szczególnie matek, które po prostu wolą spać z dzieckiem. Może jednak być też tak, że dziecko za nic w świecie nie będzie chciało spać same. Są jednak sposoby, żeby nauczyć maluszka spania w swoim własnym łóżku. Najprostszym sposobem jest kupić takie łóżko, które zafascynuje dziecko wyglądem i dodatkami. Są takie łózka, w których dzieci chcą spać od pierwszej nocy.

Łóżko policyjne, strażackie lub superbohatera

łóżka dziecięce 120x60Najlepszym czasem na nauczenie dziecka samodzielnego spania jest tak naprawdę czas, w którym dziecko przestaje w nocy budzić się na jedzenie. Do tego czasu mamom jest po prostu najwygodniej spać z dzieckiem. Potem można jednak stopniowo przestawiać pociechę na spanie samemu. Dziecko bez względu na płeć lubi spać z rodzicami czy z mamą, bo dzięki temu ma po prostu ogromne poczucie bezpieczeństwa. Trzeba mieć jednak świadomość, że im starsze dziecko tym ciężej będzie się od tego odzwyczaić. I to zarówno dziecku jak i rodzicom. Kiedy dziecko ma dwa latka można śmiało przejść do etapu odzwyczajania dziecka od łóżka rodziców. Można kupić takie ekstra łóżka dziecięce 120×60, które wyglądem przypominają pojazdy, bajkowe postacie czy inne bajkowe motywy. Dla chłopczyka idealne będzie łóżko policyjne albo strażackie. Dla dziewczynki może to być łóżko z motywem zamku księżniczki albo domu dla lalek. Takie specjalne łóżka dla dzieci mają też różne funkcje dodatkowe. Można włączać w nich światła albo dźwięki, dzięki czemu dzieci wchodzą ze swoim łóżkiem w swoistą interakcję. No i sam fakt spania w takiej prawie zabawce sprawia radość każdemu małemu dziecko. Takie łóżka nadają się dla dzieci tak do piątego roku życia. Starsze dzieci mogą już niezbyt interesować się takimi świecącymi i grającymi atrakcjami. Dlatego właśnie kiedy dziecko ma dwa latka to najlepszy czas na to, żeby nauczyć je spać samemu. Początki będą pewnie trudne, ale z każdym dniem będzie coraz lepiej.

Nauczenie dziecka samodzielnego spania może się wiązać z zainwestowaniem kilkuset złotych w bardzo fajne łóżko, którym dziecko będzie mogło się nawet bawić. Takich łóżek do wyboru jest wiele. mogą być zrobione na podobieństwo radiowozu czy wozu straży pożarnej. W wersji dziewczęcej możemy znaleźć domek dla lalek czy zamek księżniczki. Spania w takim łóżku będzie dla dziecka po prostu ciekawe. Trzeba tylko konsekwentnie rozstawać się z maluszkiem wieczorami, co wcale nie jest dla rodziców łatwe.