Jak robić karykatury na zamówienie?

Web developer i programista

Jak robić karykatury na zamówienie?

Zarabianie na swoim zainteresowaniu jest pożądane przez wiele osób. Coraz częściej można się spotkać z osobami oferującymi pomoc w nauce języków, tworzącymi ręcznie robione kartki okolicznościowe, biżuterię, czy obrazy. Nie inaczej wygląda w świecie osób tworzących karykatury – spotkać ich można nie tylko w ofertach internetowych, lecz także na nadmorskich deptakach, czy większych miastach. Niektórzy z nich wykonują rysunki z fotografii, a jeszcze inni zatrudniani są jako atrakcja na imprezach rodzinnych lub firmowych.

Jak zarabiać na karykaturach?

karykatura na zamówienieKarykatury są dość popularną formą rysunku – rysowników specjalizujących się w tym stylu spotkać można w wielu miejscach. Jednak aby prace wyglądały dobrze potrzebne jest wieloletnie doświadczenie i praktyka, dlatego swoją przygodę z rysunkiem warto rozpocząć od nauki podstaw – proporcji, światłocienia oraz martwej natury. Po opanowaniu tych elementów można stopniowo przechodzić do bardziej skompilowanych form – portretów oraz sylwetki. Podstaw rysunku można uczyć się samodzielnie lub uczęszczając na różne kursy. Po opanowaniu w stopniu zadowalającym tych elementów rysunku można zacząć kreować swój styl. Karykatury można tworzyć właściwie na nieograniczoną ilość sposobów. Prace mogą być mniej lub bardziej realistyczne, cechy poszczególnych elementów ciała mogą być uwypuklane, jak długi nos, czy małe oczy. Prace także mogą być wykonywane różnymi technikami: ołówkiem, kredkami, markerami, czy nawet farbami. Po stworzeniu kilku przykładowych prac można założyć swoje portfolio – na przykład na stronie internetowej, blogu lub fanpage. Warto podać tam swoje dane kontaktowe, by osoby, które są zainteresowane mogły w łatwy sposób złożyć zamówienie. Warto także przedstawić cennik prac – z podziałem na przykład na format prac, ilość osób w niej zawartych, a także technikę wykonania. Ważne jest przedstawienie dokładnych zasad zamawiania rysunków oraz wnoszenia za nie opłaty. Aby karykatura na zamówienie dokładnie odwzorowywała rysowaną osobę warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu – w tym celu koniecznie należy poprosić osobę zamawiającą o wyraźne zdjęcie dobrej jakości. Pozwoli to zaoszczędzić czas, nerwy, a także stworzyć wysokiej jakości podobiznę.

Tworzenie karykatur wcale nie jest tak banalnie proste, jak mogłoby się wydawać – nauka rysunku w tym stylu wymaga lat praktyki i wykonanie setek rysunków. Zarabianie na pasji i zainteresowaniach jest bardzo kuszącą opcją. Karykaturzyści swoje prace mogą wykonywać w domach na indywidualne zlecenia klientów, czy miejscach turystycznych. Coraz częściej tacy artyści pojawiają się także na różnego rodzaju imprezach – firmowych, czy rodzinnych.