Jak zabezpieczyć baloty sianokiszonki?

Web developer i programista

Jak zabezpieczyć baloty sianokiszonki?

 

Sianokiszonka to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych pasz objętościowych. Jej jakość odgrywa bardzo ważną role w hodowli zwierząt, ponieważ odpowiada za ich prawidłowy rozwój, przyrosty i wydajność. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć baloty sianokiszonki, aby móc korzystać z paszy przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, utrzymać wysoką jej jakość bez strat na materiale.

Cechy dobrej folii do balotów

szeroka folia do balotówWłaściwe zabezpieczenie balotów pozwala na odpowiednie warunki ich przechowywania przez długi czas. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dobrze owinięte baloty sianokiszonki to całkowite zabezpieczenie ich przed dostępem powietrza. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie w warunkach beztlenowych zachodzą procesy fermentacji, które przetwarzają składniki odżywcze na lepiej przyswajalne dla bydła. Każdy niekontrolowany dostęp tlenu spowoduje gnicie i pleśnienie paszy, co z kolei spowoduje straty materiału. Zatem szeroka folia do balotów powinna być przede wszystkim szczelna i odporna na zniszczenia. Jeśli o odporności mowa, chodzi tu zarówno o uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz (niekorzystne warunki atmosferyczne), jak i z wnętrza (uszkodzenie przez twarde łodygi). Dobrze, aby folia była odporna także na mróz, upał oraz oddziaływanie promieni UV. Równie ważnym elementem jest kleistość folii. Szeroka folia do balotów powinna być tak kleista, aby szczelnie przywierać do sianokiszonki oraz otaczać ją szczelną warstwą, co zabezpieczy przed dostawaniem się do wnętrza powietrza. Kolejną cechą dobrej folii to jej elastyczność, co zabezpieczy przed zrywaniem podczas owijania. Dobrze jest też, jeśli folia pasuje do różnych typów owijarek, co zapobiegnie ewentualnym problemom. Równie ważnym elementem jest wydajność zakupionej folii, którą możemy ocenić przy pomocy wagi jednej rolki. Dzięki tej informacji możemy w prosty sposób przewidzieć, na ile balotów nam wystarczy. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo produktu dla środowiska.

Jest jeszcze jedno nurtujące pytanie dotyczące folii do owijania balotów, a mianowicie jej kolor. Producenci oferują nam cztery kolory: biały, jasnozielony, ciemnozielony oraz czarny. Czy kolor folii ma znaczenie? A jeśli tak, to który wybrać? Otóż wyróżnienie czterech kolorów służy jedynie segregacji balotów z różnych pokosów, dla każdego pokosu stosujemy inny kolor folii. Pamiętajmy jednak, że im ciemniejszy kolor, tym bardziej będzie się nagrzewał, dlatego ciemne kolory zostawmy na ostatnie pokosy, już po letnich upałach.