Jakich witamin i suplementów potrzebują konie?

Web developer i programista

Jakich witamin i suplementów potrzebują konie?

Jeśli koń zjada świeże i odpowiednio przygotowane siano, a nawet właściciel może go rozpieszczać świeżą marchewką lub burakami, można założyć, że wraz ze swoją dietą otrzymuje wystarczającą ilość witamin i minerałów, których organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Aby ustalić, czy koń otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych, konieczne jest wykonanie badania krwi. Nawet ładnie wyglądające siano może być ubogie pod względem zawartości w nim niezbędnych substancji, więc nie działajmy na chybił trafił.

Odpowiednie witaminy dla koni

witaminy dla koniaAnaliza krwi na pewno wykaże, czy koń otrzymuje wystarczającą ilość witamin i minerałów, a można wybrać paszę z niezbędną treścią. Na rynku dostępne są suplementy zawierające różne witaminy dla koni, w zależności od różnych okresów życia konia i jego obciążenia pracą. Specjalne witaminy dla konia oferowane są dla źrebiąt i klaczy w okresie laktacji, koni sportowych w kwiecie wieku oraz koni starzejących się, których ciała wymagają szczególnego wsparcia. Trzeba tylko uważać na uzupełnianie diety, by nie przesadzić i nie obciążać wątroby i nerek zwierzęcia. Witaminy dla koni wyścigowych są niezbędne, aby organizm mógł akumulować energię i we właściwym czasie spożytkować ją podczas pogoni za zwycięstwem. Dobór suplementów to żmudna sprawa i związana ze specyfiką treningu, dawkowaniem obciążeń. Ciągłe monitorowanie parametrów biochemicznych jest procesem obowiązkowym. Jakie witaminy mają wspomóc słabego konia, ludzie wiedzieli od dawna. Na przykład karmili go rokitnikiem, bogatym w witaminy. Nowoczesne suplementy mogą również przynosić ogromne korzyści, jeśli są stosowane prawidłowo. Odpowiednie witaminy i minerały to prawdziwe lekarstwa dla koni, ale podobnie jak ludzie, muszą być podawane za radą lekarza. Suplement witaminowy dla koni, który działa ogólnie wzmacniająco, wzbogacony jest o niezbędne minerały. Wspomaga prawidłowy przyrost masy ciała i mocne kości. Kompleksy dla koni starszych zawierają składniki, które utrzymują napięcie mięśni i połysk sierści.

Pokarm dla koni zawiera wiele pożytecznych mikroelementów, ale nie zawsze to wystarcza do utrzymania zdrowia i wyglądu zwierząt. W takim przypadku mogą być wymagane witaminy dla koni, które okazały się skutecznym uzupełnieniem diety. Dziś można kupić suplementy witaminowe dla koni w przystępnej cenie. Dokonując zakupu pamiętajmy o przestrzeganiu dokładnej dawki wskazanej na opakowaniu. Zależy to od wagi zwierzęcia, dlatego należy przestrzegać tych zaleceń, nie dopuszczając do przekroczenia stężenia witamin w organizmie.