Jakie jest zadanie Scrum Mastera?

Web developer i programista

Jakie jest zadanie Scrum Mastera?

O Scrumie słyszy się coraz więcej w ostatnim czasie. Dzieje się tak przez to, że coraz większa ilość firm docenia efekty które może on przynieść. Jednak trzeba wiedzieć że nie zawsze ludzie do końca rozumieją konkretne role w Scrumie. Chciałbym w tym tekście opisać sprawę dotyczącą Scrum Mastera, co z pewnością może pomóc w przypadku wielu osób. Zachęca was do przeczytania tego tekstu i poszerzenia swojej wiedzy.

Czy Scrum Master naprawdę jest tak ważny?

scrum master - egzamin certyfikowanyNajprościej mówiąc zadaniem Scrum mastera jest sprawdzanie czy cała praca zespołu działa według wytycznych Scrum. Jest to istotna kwestia, bo o ile na krótką metę odchyły mogą nieco pomóc pracy, to jednak końcowe efekty nie będą tak dobre. Ludzie często nawet nie zauważają pomijania istotnych elementów Scrum, przez co rola Scrum Mastera jest tak istotna. Myślę że docenicie pracę kogoś takiego o ile choć raz spróbujecie działać w zespole który kieruje się tymi zasadami. Z pewnością jest to istotna funkcja, jeśli zależy wam na tym by wszystko działało jak najlepiej. Ogółem opracowano tę rolę dzięki praktyce, a nie samej teorii. Także można sobie wyobrazić jak wielkie ma to znaczenie. Jednocześnie trzeba pamiętać że prócz samego stosowania Scrum, istotne jest także jego rozumienie. Scrum Master musi postarać się o to, żeby każdy z członków zespołu wiedział po co to wszystko jest robione. Dzięki temu można spodziewać się że efekty będą jak najlepsze. Nie chodzi o to by stosowanie zasad Scrum było bezmyślne. Każdy powinien rozumieć po co to wszystko jest robione. Ma to oczywiście różne powody, a jednym z nich jest to, że kiedy człowiek rozumie celowość danych działań, to jest w nie bardziej zaangażowany, a przy tym może skuteczniej je realizować. Także widać jak ważny jest Scrum Master – Egzamin certyfikowany jest istotny w przypadku takiej osoby. Można mieć wtedy pewność że posiada on odpowiednią widzę, dzięki której może być skuteczny przy działaniu w danym zespole. Jestem pewien że będziecie zadowoleni mogąc zauważyć jak duże efekty daje Scrum w praktyce. Oczywiście trzeba wcześniej zapoznać się z teorią dotyczącą tego zagadnienia.

Wydajność oraz efekty to podstawy, na których opiera się każdy projekt. Scrum ma za zadanie je poprawić, przy jednoczesnym zadbaniu o zespół oraz klienta. Mimo wszystko nie chodzi tu o niewolniczą harówkę, tylko o to by każdy działał jak najbardziej wydajnie, a można to osiągnąć między innymi dzięki dobrym nastrojom tych wszystkich ludzi. To właśnie motywacja jest najważniejsza, także trzeba postarać się to zrozumieć.