Jakie parametry powinien mieć sygnalizator akustyczny?

Jakie parametry powinien mieć sygnalizator akustyczny?

Obecnie budowanych jest wiele obiektów różnego przeznaczenia. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania ze strony rynku. Dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i również przedsiębiorców. Każdy budynek musi być skonstruowany w ten sposób żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo osobom zgromadzonym na jego terenie. Jednym z największych zagrożeń jest wystąpienie otwartego ognia w przestrzeni zamkniętej. W takim przypadku zachodzi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Bardzo często dochodzi również do nieodwracalnych strat materialnych.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizatory optyczno-akustyczneNic więc dziwnego, że w obowiązujących przepisach prawnych znaleźć można szczegółowe wymogi co do ochrony przeciwpożarowej. W przypadku obiektów, gdzie jednocześnie przebywać może wiele osób koniecznym jest stosowanie systemu sygnalizacji pożaru. Umożliwia on szybkie wykrycie zagrożenia co pozwala podjąć odpowiednie działania w celu bezpiecznej ewakuacji osób znajdujących się w niebezpieczeństwie. System ten składa się z wielu elementów. Można tutaj wymienić chociażby czujki, centrale, ręczne ostrzegacze czy sygnalizatory optyczno-akustyczne. Zadaniem tych ostatnich jest przekazanie informacji o zagrożeniu osobom znajdującym się w jego pobliżu. Do tego celu wykorzystywany jest modulowany dźwięk o wysokim natężeniu wraz z błyskową sygnalizacją optyczną. Warto wspomnieć, że wykorzystywane w takich systemach urządzenia muszą posiadać odpowiednie atesty i dopuszczenia, które potwierdzają przydatność ich stosowania w warunkach docelowych. Przed wprowadzeniem do obrotu producent musi więc przebadać sygnalizatory w laboratorium akredytowanym, które posiada odpowiedni status prawny. Po pozytywnym przejściu badań wystawiany jest stosowny certyfikat. Na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń. Każde z nich posiada określone parametry oraz funkcjonalności. W przypadku sygnalizatorów oprócz wysokiego natężenia dźwięku, które zostało wspomniane wcześniej liczy się również chociażby szczelność obudowy. Są to tylko niektóre z wielu parametrów.

Im większy stopień szczelności tym mniej ciał stałych oraz cieczy przedostaje się do wnętrza urządzenia. Dzięki temu mogą być one stosowane w obiektach przemysłowych, gdzie panuje duże zapylenie a często i zawilgocenie. Sygnalizatory akustyczno optyczne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, które zajmują się dystrybucją takich urządzeń jak i również przez Internet. Przeważnie wolumen zamówień wynosi kilkadziesiąt, a często nawet kilkaset sztuk. To tylko obrazuje zapotrzebowanie na nowoczesny sprzęt pozwalający zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki niemu możliwa jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego jak i również mienia.