Konieczność wykonywania pomiarów elektrycznych w instalacjach

Web developer i programista

Konieczność wykonywania pomiarów elektrycznych w instalacjach

Elektryczność to coś co zdecydowanie pomaga w codziennych sytuacjach, jednak wiąże za sobą pewne ryzyko. Każdy kto nie wie jak obchodzić się z prądem powinien wszelkie prace konserwacyjne urządzeń na nim pracujących powierzyć fachowcom. Tylko właściwa wiedza pozwoli uniknąć zagrożeń, które mogą się przyczynić nawet do śmierci człowieka, dlatego bez niej nie powinno się głupio narażać. Podstawą konserwacji sieci elektrycznych są odpowiednio przeprowadzone pomiary.

Kto może dokonywać pomiarów elektrycznych?

pomiary elektryczneAby właściwie zdiagnozować usterki instalacji elektrycznych potrzeba poza odpowiednim sprzętem także odpowiedniej wiedzy i pewnego doświadczenia praktycznego. Stąd, aby wykonywać pomiary elektryczne trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia nadawane przez wyznaczone do tego organizacje. Kursy do przeprowadzania pomiarów organizowane są przez wiele szkół, jednak warunkiem ich zaliczenia jest egzamin przed wyznaczoną instytucją krajową. Ma to na celu uniemożliwienie nadużyć, które mogłyby wystąpić, gdyby to same szkoły przeprowadzały te egzaminy. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami wyposażony w odpowiedni sprzęt, który również powinien posiadać stosowne certyfikaty może już zaczynać swoją pracę związaną z pomiarami elektrycznymi. Do jego zadań należy pomierzenie zarówno przepuszczalności izolacji, jak i jakości instalacji odgromowej, a także sprawdzenie, czy w sieci nie ma przebić na kablach powodujących zwarcia. Jeśli w sieci będzie coś nie tak, to odpowiednio zinterpretowane wartości na mierniku to pokażą. W takim przypadku powinno się niezwłocznie przystąpić do naprawy, gdyż z reguły nawet drobne uszkodzenia w sieci elektrycznej stanowi zagrożenie dla naszego życia. Co byłoby na przykład gdybyśmy dotknęli obudowy, która w wyniku uszkodzenia kabla byłaby podpięta do prądu. Jeśli nie zadziałałyby wówczas odpowiednie zabezpieczenia, które nawiasem mówiąc także podlegają pomiarom, to prawdopodobieństwo tego, że zabije nas prąd jest naprawdę ogromne. Lepiej w takim przypadku nie ryzykować, że coś się stanie.

Konieczność dokonywania pomiarów jest na tyle ważna, że w wielu miejscach jest regulowana przez przepisy. W firmach na przykład takie pomiary powinny być dokonywane okresowo, w domach prywatnych natomiast żadna budowa nie zostanie odebrana bez protokołu z pomiaru instalacji elektrycznej potwierdzonego przez osobę, która posiada wspomniane wcześniej odpowiednie uprawnienia. Trzeba dodać, że uprawnienia są kierunkowe i z nie każdymi można dokonywać wszystkich pomiarów.