Konserwacja i przechowywanie roweru

Web developer i programista

Konserwacja i przechowywanie roweru

Posiadanie własnego roweru to dla nas wyjątkowy komfort. Jest to bardzo dobry środek transportu zarówno do miasta jak i na obszarach wiejskich. Rowerem dzisiaj potrafi się posługiwać niemal każdy już od najmłodszych lat, więc zdajemy sobie sprawę jak wiele da nam posiadanie roweru. Samo posiadanie to jednak nie wszystko, gdyż o rower, podobnie jak o każdy inny sprzęt, trzeba dbać, tak aby służył nam jeszcze przez długie najbliższe lata. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego przechowywanie i konserwację.

Stabilne uchwyty do ścian na rowery

stabilny uchwyt do ściany na rowerRower jest pojazdem mechanicznym, który posiada wiele ruchomych części. Jak każdy pojazd tego typu, aby te części nie zużyły się zbyt szybko, istnieje potrzeba smarowania. W rowerze smaruje się nie tylko łańcuch, ale także inne elementy, takie jak łożyska. Poza smarowaniem w nowoczesnych rowerach należy także wymieniać płyny eksploatacyjne, takie jak olej w hamulcach hydraulicznych. Najlepiej, aby o nasz rower okresowo dbał profesjonalny serwis, zwłaszcza gdy my się na tym nie znamy, nie mamy smykałki do mechaniki lub nam się po prostu nie chce. Inną sprawą, równie ważną, jest samo przechowywanie roweru. Wprawdzie rower jest dość odpornym pojazdem, zwłaszcza na takie warunki jak błoto i deszcz, ale mimo tego, długotrwałe pozostawienie roweru pod chmurką wpłynie niekorzystnie na jego trwałość. Niektóre elementy mogą zardzewieć, co doprowadzi do ich uszkodzenia. Najlepiej jest rower trzymać pod dachem, gdy go nie użytkujemy. Żeby nasz pojazd nie zajmował w garażu zbyt wiele miejsca przyda się stabilny uchwyt do ściany na rower, na który zawiesimy nasz jednoślad, gdy go nie będziemy używać. Taki uchwyt zawiesza się na ścianie na odpowiedniej wysokości, takiej, która będzie dla nas wygodna, w momencie, gdy będziemy ręcznie nasz rower zawieszali. Najlepiej, aby była to dość mała wysokość, wtedy nie zmęczymy się zbytnio podsadzając nasz pojazd do góry. Dobrej jakości uchwyty mają na dodatek piankę zabezpieczającą, która chroni przed kontaktem ramy roweru z naszym uchwytem, tak aby się nie porysowała.

Odpowiednie przechowywanie i konserwacja roweru nie dla każdego jest oczywista. Jest wielu posiadaczy rowerów, którzy nie potrafią o niego zadbać podczas przestojów i uważają, że z rowerem nic nie trzeba robić. Jakże się oni mylą i na pewno prędzej czy później poniosą tego konsekwencje w postaci przedwczesnego zużycia ich sprzętu. A wystarczy tylko konserwować regularnie rower i trzymać go na ściennym uchwycie znajdującym się w naszym garaży, z dala od warunków pogodowych, deszczu i słońca.