Korzystamy z obiegowej pompy wodnej

Web developer i programista

Korzystamy z obiegowej pompy wodnej

Podczas ogrzewania domu oraz wody użytkowej, pomocne bywają zarówno pompy cyrkulacyjne, jak i pompy obiegowe CO. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób działają oba urządzenia, jakie są pomiędzy nimi różnice, jak również jakie jest ich główne zastosowanie. W przypadku pomp obiegowych wody są one bardzo przydatnymi urządzeniami, dlatego warto znać możliwe ich zastosowania.

Zalety stosowania obiegowej pompy ciepła

obiegowe pompy wody 12vInstalacja centralnego ogrzewania, poza kotłem i rur doprowadzających wodę albo inną ciecz do grzejników, powinna być również wyposażona w specjalną pompę obiegową. Będzie więc to element instalacji, który jest odpowiedzialny za wprawianie w ruch cieczy z instalacji grzewczej. Dobrym zakupem będą obiegowe pompy wody 12v. Zazwyczaj pompy obiegowe CO znajdują się od razu przy zakupionym kotle grzewczym. Jednakże istnieje także możliwość dokupienia osobno takiego urządzenia. Konieczne jest w takim wypadku sprawdzenie kompatybilności pompy z kotłem znajdującym się na wyposażeniu. Sama pompa obiegowa jest połączona z instalacją centralnego ogrzewania poprzez specjalne silniki. Standardowo są one wyposażone w kilka rodzajów prędkości obrotów, jednak najczęściej pompa powinna być włączana na najwyższy bieg, co zapewni najlepszą wydajność. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieranym rodzajem są hermetyczne pompy bezdławicowe. Woda przepływa przez pompę i tym samym chłodzi silnik, dzięki czemu urządzenie nie jest narażone na przegrzewanie w czasie działania. Dodatkowo przepływająca ciecz odpowiada za smarowanie łożyska, jakie znajduje się wewnątrz urządzenia. Korpus takiej pompy wykonuje się z odpornego na działanie różnych czynników żeliwa, natomiast wirniki wykonywane są ze stali nierdzewnej albo innych tworzyw odpornych na działanie korozji. Dobór odpowiedniego modelu pompy obiegowej jest niezwykle ważny ze względu na docelową wydajność oraz żywotność samej instalacji grzewczej. Zbyt mała pompa niesie ryzyko niskiego przepływu wody, natomiast zbyt duża będzie ciężka, hałaśliwa i jednocześnie szybciej będzie się eksploatować. Podczas wyboru modelu pompy warto zwrócić uwagę na fakt, czy będzie ona posiadała automatyczny system odpowietrzania.

Reasumując, jeżeli zależy nam na tym, aby znajdująca się w naszym domu pompa obiegowa była trwała i efektywnie pracowała, dobierając ją należy zwrócić uwagę na różne czynniki. Znaczące jest to, aby wybierać trwałe urządzenia. Konieczne jest także zadbanie o odpowiedni filtr siatkowy, który będzie zatrzymywał wszelkie rodzaje mechanicznych zanieczyszczeń. Dobrze dobrany model również przełoży się na optymalizację kosztów ogrzewania.