Kot brytyjski z hodowli

Web developer i programista

Kot brytyjski z hodowli

Miłośnicy kotów także mogą mieć specyficzne gusta i chcieć zwierzaka o konkretnych cechach charakteru i niebanalnym wyglądzie. Jeżeli nie decydujemy się na adopcję kociaka ze schroniska lub fundacji, upewnijmy się, że hodowla, od której kupimy zwierzę, jest zarejestrowana, legalna i posiada na to stosowną dokumentację. Jedną z najpopularniejszych ras w naszym kraju są koty brytyjskie, powszechnie nazywane niebieskimi ze względu na kolor ich futerka. O co należy zadbać i w co się wyposażyć, zanim przywieziemy kociątko do domu?

Pielęgnacja kota brytyjskiego

koty brytyjskie z rodowodemPodobnie, jak w kwestii każdego innego czworonoga, największe znaczenie ma żywienie. Odpowiednia jakość pokarmu pozwoli pupilowi zachować pełnię zdrowia i da mu siły na zabawy i odkrywanie świata. Podstawą żywienia kota powinna być mięsna karma, która z większości składa się z mięsa szkieletowego i ma niewielki dodatek podrobów. Taką karmę można najczęściej spotkać w puszkach w formie mielonki, przy czym nie powinna to być niskiej jakości pasza z supermarketu, w której znajdują się wszelkie odpadki i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Koty brytyjskie z rodowodem nie potrzebują specjalnych zabiegów kosmetycznych. Należy zadbać o ich sierść, wyczesując podszerstek gumową rękawicą z wypustkami lub miękką szczotką, dzięki czemu poprawiamy także krążenie krwi w skórze. Jeśli w uszach kotka zbiera się brud, trzeba się go pozbyć, używając patyczków i specjalnego płynu, przy czym nie wolno zagłębiać się w struktury ucha wewnętrznego, ponieważ są delikatne i łatwo je uszkodzić. W razie wątpliwości najlepiej będzie poprosić o radę hodowcę lub weterynarza. Koty brytyjskie mają krótki pyszczek, zdarza się więc, że zatykają im się kanaliki łzowe. Z takim problemem należy się udać do lecznicy, aby uzyskać fachową pomoc i wprowadzić stosowne leczenie. Jeżeli chcemy przycinać kociakowi pazurki, musimy zaopatrzyć się w cążki i skracać tylko końcówki, ponieważ głębsza część płytki paznokciowej jest unerwiona i ukrwiona. Nie zapominajmy o zabawie z naszym podopiecznym, ponieważ powinien on mieć możliwość zrealizowania swoich potrzeb łowieckich, aby spełnić swoje potrzeby psychologiczne.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się na wprowadzenie czworonożnego domownika. Jeśli decydujemy się na zakup kota z hodowli, dobrze jest sprawdzić jej status prawny oraz zapoznać się z dostępną dokumentacją i certyfikatami. Kocięta brytyjskie będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji oraz, tak jak inne koty, stosownego żywienia i stymulacji, aby cieszyć się pełnią sił witalnych i mieć chęć do zabawy.