Magia klocków w rozwoju dziecka

Web developer i programista

Magia klocków w rozwoju dziecka

Celem każdego dobrego rodzica jest być świadomym, rozumnym i skutecznym w swej nauce rodzicem. W początkowym etapie dziecka konieczne jest posiłkowanie się właściwym doborem zabawek, żeby oddziaływać na rozwój dziecka we właściwym kierunku, a przy okazji tego dostarczać mu jak najwięcej uśmiechu i zabaw. Chcemy aby nasze pociechy uczyły się poprzez zabawę. Wzrastała ich intelektualność i kwitła radość na twarzy jednocześnie. Istota doboru zabawek może okazać się kluczem do wychowawczego sukcesu.

Jakie zabawki wybrać? Może klocki?

klocki kompatybilne z lego - zestawZ punktu widzenia mamy nastolatka mogę śmiało powiedzieć, że klocki to dobry wybór.Nie są może aż tak atrakcyjne wizualnie jak niektóre inne zabawki dźwiękowe, świecące, poruszające, mówiące itp., ale za to potrafią chyba w najlepszy sposób zaspokoić zapotrzebowanie naszych pociech na zabawę.Śmiało mogę nawet stwierdzić, że są prawdziwym pochłaniaczem czasu dziecka, ale w tym bardzo pozytywnym znaczeniu.Klocki to produkt uniwersalny, dla dziewczynki i chłopca, dla mniejszych i większych pociech, w różnych wersjach, zestawach, w różnych cenach też. Ale o cenie za chwilę. Póki co jeszcze trochę o psychologicznych i rozwojowych aspektach klocków. Otóż zabawa nimi to rozwijanie zdolności manualnych dziecka, praca nad precyzyjnością ruchów i panowaniem nad ciałem, to rozwój wyobraźni dziecka, kreatywnego działania, nauka koncentracji, cierpliwości. To także nauka typowo dotykowo-poznawcza jak: rozpoznawanie kształtów, nazywanie kolorów, nauka liczenia itp. Ich pozytywne znaczenie w rozwoju dziecka stanowi pewnik wychowawczy i w teorii i w praktyce. Problemem czasem może być cena. Popularna marka klocków lego należy do wyższej półki cenowej, nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie całego pudła klocków tej jednej marki. Z pomocą przychodzą tu klocki kompatybilne z lego – zestaw klocków czy kolekcja figurek może nas zadziwić.Nawet jakość może nas pozytywnie zaskoczyć i dzięki temu możemy uzupełnić dziecku pudło klocków o nowe elementy, co da mu większe twórcze możliwości.Cena jest znacząco tańsza, a atut kompatybilności z zestawami popularnych lego przemawia na plus. 

Oczywiście, z uwagi na dużą ilość producentów klocków kompatybilnych zalecam przetestowanie paru marek i sprawdzenie ich jakości. Należy w tym celu zakupić albo najmniejsze zestawy z dostępnych na tynku – aby koszt takiego testowania nie był znaczący – albo po prostu zasięgnąć opinii innych, doświadczonych rodziców, którzy na forach pewnie z chęcią podzielą się opiniami.