Malowanie światłem – porozmawiajmy o wywoływaniu zdjęć

Web developer i programista

Malowanie światłem – porozmawiajmy o wywoływaniu zdjęć

Osiemnaste urodziny, ślub, chrzciny czy obrona pracy dyplomowej to ważne wydarzenia, podczas których warto zadbać o wyjątkową oprawę. Chcąc sprawić, aby na zawsze pozostały w naszej pamięci postarajmy się, aby dodać im blasku. Jak najlepiej wywołać zdjęcia? Czy świetna jakość fotografii wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu? Jakie są walory wywoływania zdjęć online? Na te i inne pytania na temat fotografii odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Wywoływanie zdjęć przez Internet

wywołanie zdjęć - onlineFotografia to rodzaj sztuki, oznaczający tyle co „malowanie światłem”. Pierwszym wynalazkiem, który wykorzystywał technologię ówczesnego naświetlania była camera obscura, która pozwalała na zachowanie kątów padania światła oraz statyczności obrazu, zapisywanego wewnątrz urządzenia. Początkowo stosowali ją przede wszystkim malarze, jednakże ludzka ciekawość i odrobina szaleństwa sprawiła, że z biegiem czasu pokuszono się o przeniesienie obrazu na papier, a później kliszę fotograficzną, dzięki czemu możliwe stało się wywoływanie zdjęć. Tradycyjna metoda wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej polegała na zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, pozwalając tym samym na przeniesienie naświetlonego obrazu na papier fotograficzny z zastosowaniem substancji nazywanej wywoływaczem, kolejno przenoszono materiał do zasobnika z substancją koloryzującą a na końcu zamaczano w utrwalaczu. Obecnie odchodzi się od klasycznych metod z użyciem pojemników wypełnionych substancjami chemicznymi, zdjęcia zapisujemy w formacie cyfrowym i drukujemy za pomocą specjalnych drukarek fotograficznych na dedykowanym papierze, przystosowanym specjalnie do zdjęć. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że stopniowo rezygnujemy także z posiadania tradycyjnych aparatów, dzięki zastosowaniu wysokowydajnych obiektywów w naszych telefonach komórkowych. Dzięki niskiej wartości przysłony, szerokim zakresie balansu bieli oraz ISO możemy wykonywać zdjęcia świetnej jakości w każdych warunkach za pomocą smartfona. Obecnie coraz popularniejszy staje się także zakup domowych drukarek, czy też wywołanie zdjęć – online, dzięki czemu swoje fotografie możemy uprzednio samodzielnie wykadrować oraz przerobić w programie graficznym. Taki sposób obróbki zdjęć pozwala na indywidualne dostosowanie charakteru fotografii do naszych potrzeb i wymagań.

Ceny wywoływania zdjęć online zaczynają się już od kilkudziesięciu groszy. Często możemy także liczyć na rabat np. przy zamówieniu na dużą ilość odbitek. Dodatkowo mamy także możliwość dostosowania wymiarów zdjęć, dodatkowych efektów takich jak ramki, kadrowanie i wiele innych. Ponadto firmy zajmujące się wywoływaniem zdjęć przez Internet oferują także szeroki pakiet dodatkowych usług obejmujących np. projektowanie fotoksiążek, kalendarzy oraz gadżetów takich jak kubki czy koszulki z naszymi zdjęciami, dzięki czemu możemy stworzyć oryginalny prezent dla bliskiej osoby.