Nawożenie gleby nawozami naturalnymi

Web developer i programista

Nawożenie gleby nawozami naturalnymi

Nawożenie gleby pod uprawę roślin nie jest co prawda koniecznością, jednak jeśli chcemy roślinom zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu, warto robić to regularnie. Ziemia prędzej czy później ulegnie wyjałowieniu, a roślinom zacznie brakować składników odżywczych, co będzie skutkowało słabym wzrostem lub niewielkimi plonami. Warto pomóc naturze i dostarczać regularnie odpowiednich ilości mikro i makroelementów, najlepiej za pomocą nawozów naturalnych.

Rodzaje nawozów organicznych

nawóz zwierzęcy granulowanyNawozy naturalne (organiczne) są skutecznym sposobem na odżywianie roślin i poprawę jakości gleby pod uprawy. Dodatkowo zamykają one poniekąd obieg materii w przyrodzie, ponieważ oddają do niej wszystko to, co wcześniej zostało z niej pobrane. Nawozy organiczne to bogactwo związków pochodzących ze świata roślinnego i zwierzęcego, które są świetnie przyswajalne przez uprawiane przez nas rośliny. Ponadto ten rodzaj nawozu rozkłada się stopniowo, dzięki czemu przyczynia się do tworzenia próchnicy w glebie, co jest ogromną zaletą. Próchnica tworzy się w sposób naturalny jedynie w niewielkich ilościach, np. poprzez rozkładanie się opadniętych z drzew liści, czy też skoszonej, rozdrobnionej i pozostawionej trawie. Jednak jej ilości uzyskane w ten sposób nie są duże, warto zatem wspomóc się nawozami naturalnymi. Nawozy organiczne możemy podzielić na roślinne i zwierzęce. Te drugie również dzielimy na kilka grup i są to oborniki końskie, świńskie, bydlęce oraz kurze. Ważna jest także forma obornika i tutaj wyróżniamy nawóz zwierzęcy granulowany, suszony, przekompostowany oraz świeży. Rodzaj takiego nawozu warto dopasować do własnych potrzeb. Najważniejszą kwestią jest termin jego zastosowania, ponieważ nawozy w postaci świeżej rozkłada się i miesza z glebą dużo wcześniej, już jesienią. Nawóz zwierzęcy granulowany, suszony lub przekompostowany można rozkładać nawet wiosną, przed wysiewem, ponieważ nie jest on tak silny jak nawóz świeży.

Druga grupa to nawozy roślinne i należą do nich torf, kora drzew i nawozy zielone. Torf i kora to dwa doskonałe sposoby na zakwaszenie gleby, jeśli mamy zamiar uprawiać rośliny lubiące kwaśne środowisko. W razie potrzeby możemy dostać również torf odkwaszony. Obydwa nawozy pozwalają na utrzymanie większej ilości wody w wierzchnich warstwach ziemi, co jest dużą zaletą podczas upałów. Nawóz zielony natomiast to grupa roślin szybko rosnących, które następnie się kosi, rozdrabnia i przekopuje z ziemią. Taki nawóz doskonale wzbogaca próchnicę, ponadto zawiera duże ilości potrzebnego roślinom azotu.