Nowoczesne taśmy oświetleniowe

Web developer i programista

Nowoczesne taśmy oświetleniowe

 

W ostatnich latach, taśmy oświetleniowe led zdobywają coraz większą popularność. Atrakcyjne ceny, prostota montażu i użytkowania, a także możliwość indywidualnego dopasowania zarówno koloru jak i długości taśmy, oraz możliwość zamontowania taśmy na praktycznie każdej powierzchni, w dowolnie wybrany przez użytkownika sposób, uczyniły owe taśmy najczęściej wybieraną formą oświetlenia dodatkowego, wypierając dotychczas stosowane lampy jarzeniowe.

Nowoczesne oświetlenie do każdego zastosowania

taśmy ledKonstrukcja taśmy led jest wręcz banalnie prosta. Jest to taśma z tworzywa sztucznego, na której umieszczone są diody led w odstępach około jednego centymetra, połączone układem szeregowym, kończącym się wtyczką zasilacza. Całość jest zatopiona w przeźroczystej warstwie silikonu, chroniącej taśmę przed uszkodzeniami, i jednocześnie nie ograniczającej generowanego światła. Taśma taka jest zwykle pokryta warstwą kleju od wewnętrznej strony, by użytkownik mógł łatwo i szybko samą taśmę zamontować na wybranej powierzchni, bez dodatkowych narzędzi. Również długość taśmy led może być łatwo regulowana. Na taśmie znajdują się wyraźne linie, znaczące miejsca w których taśma może być bezpiecznie przecięta, bez obawy o uszkodzenie. Dzięki temu, każdy może szybko i łatwo dopasować długość taśmy do użytkowanej powierzchni, nawet jeśli przypadkowo kupił zbyt długą taśmę. Dla bardziej wymagających dostępne są listwy z przeźroczystego tworzywa sztucznego lub aluminium, montowane bezpośrednio na ścianę lub do mebli, w które taśmy led są wsuwane bez konieczności klejenia, a tym samym potencjalnego zabrudzenia mebli. Listwy takie są łatwo dostępne w każdym sklepie oświetleniowym i budowlanym i mogą być dopasowane do odpowiedniej długości, podobnie jak same taśmy. Taśmy zwykle występują w trzech głównych kategoriach barwy: o barwie zimnej, ciepłej i dziennej, w zależności od indywidualnych preferencji kupującego. Zwykle takie taśmy są używane jako dodatkowe oświetlenie do kuchni, oświetlania blatów czy powierzchni roboczych, ale także jako oświetlenie wewnętrzne mebli.

W sprzedaży są również kolorowe taśmy, stosowane jako dekoracja. Takie taśmy, w połączeniu z przeźroczystymi obudowami, są bardzo popularne wśród graczy komputerowych, którzy ozdabiają nimi wnętrze komputera. Taśmy oświetleniowe, szczególnie te o barwie dziennej i jasnym świetle, mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne oświetlenie w mieszkaniu. Zużywają one znacznie mniej energii niż żarówki energooszczędne, a ich prosta konstrukcja pozwala na montaż w dowolnie wybranym miejscu.