Odnawiamy stare meble

Web developer i programista

Odnawiamy stare meble

Zdarza się, że na strychu lub w piwnicy znajdujemy stare, zakurzone już meble. Co możemy wtedy z nimi zrobić? Na pewno nie wyrzucić. Przy odrobinie kreatywności oraz chęci, możemy odmienić je wręcz nie do poznania.

Jaka farba do odnawiania mebli?

farba do malowania mebliOdnawianie starych mebli to ostatni hit wśród trendów designerskich. Jest to nie tylko ekonomiczne (bo nie kupujemy nowych mebli), ale także ekologiczne. Nie wyrzucamy wtedy w pełni sprawnych mebli, dzięki czemu nie produkujemy dodatkowych odpadów. Stare krzesło, stół lub półkę możemy dowolnie pomalować, nadać jej interesujące wykończenie lub ozdobić interesującymi wzorami. Gdy już zdecydujemy się odnowić jakiś mebel, należy go odpowiednio przygotować – przede wszystkim dokładnie wyczyścić. Możesz w tym celu użyć wody z płynem do naczyń lub innym detergentem. Gdy mebel wychnie, przystępujemy do prac. Jeżeli chcemy odnowić np. szafki kuchenne z okleiną, musimy ją zaszpachlować. Nie zrywamy jej na siłę, jeżeli nigdzie się nie odkleja – możemy w ten sposób uszkodzić strukturę mebla. Po zaszpachlowaniu, możemy nałożyć farbę zupełnie tak, jakbyśmy pracowali na gładkiej kanwie. W przypadku mebli pokrytych farbą, najpierw musimy pozbyć się poprzedniej warstwy koloru. Starą farbę możemy usunąć poprzez zastosowanie specjalnych środkow, które ją rozpuszczą. Jeżeli kolor utrzyma się w kilku miejscach, wspomagamy się papierem ściernym. Tak oczyszczony mebel możesz zeszlifować – chyba, że zdecydujesz się użyć farby kredowej. Jest to idealna farba do malowania mebli, ponieważ nie wymaga nakładania żadnego podkładu lub ścierania powierzchni. Często wybierana jest farba olejowa. Jej zapach jest jednak bardzo nieprzyjemny, a same opary szkodliwe dla zdrowia – zwłaszcza, jeżeli w domu znajdują się dzieci. Farbą olejową nie uzyskamy jednak tak ciekawego efektu, jak kredową. Schnie także zdecydowanie dłużej, przez co prace mogą ciągnąć się w nieskończoność. Jeżeli chcesz zachować klimat vintage, po pomalowaniu mebla i wyschnięciu farby możesz ponownie sięgnąć po papier ścierny i poprzecierać ją w kilku miejscach. W ten sposób otrzymasz kontrolowany efekt zużycia. Jeżeli marzysz o krzesłach lub stole w jakieś konkretne wzory, możesz kupić interesujący cię szablon lub wykonać go samodzielnie z kartonu. W ten sposób możesz stworzyć pattern, którego nikt inny nie będzie miał.

Odnawianie starych mebli może być dobrą zabawą dla całej rodziny. Przy wyborze odpowiedniej farby i narzędzi, możesz zaangażować do tego nawet swoje dzieci. Wystarczy popuścić wodze wyobraźni i popisać się kreatywnością, aby stworzyć coś swojego i unikalnego.