Okna dachowe dobrze jest zaciemnić

Web developer i programista

Okna dachowe dobrze jest zaciemnić

Domy z poddaszem to dzisiaj bardzo modny trend w architekturze budowlanej. Praktycznie większość domów buduje się dzisiaj w takiej stylistyce. Poddasze jest pomieszczeniem użytkowym zaadaptowanym na potrzeby korzystających z niego mieszkańców. Na każdym poddaszu montuje się okna dachowe, które pełnią funkcję oświetlenia i ogrzewania. W słoneczne zimowe dni takie okna potrafią ogrzać poddasze. Od wschodu do zachodu słońca na poddaszu praktycznie nie trzeba palić światła. W oknach dachowych montuje się rolety.

Rolety na okna dachowe

roleta do okien dachowychDo okien dachowych potrzebne są specjalne rolety, które będą się trzymać powierzchni okna. Jest to zupełnie inny rodzaj rolet, aniżeli do okien ściennych. Nie oznacza to jednak, że są to jakieś trudno spotykane czy trudno dostępne rozwiązania. W przypadku okien dachowych trudno jest jednak kupić rolety uniwersalne. Takie możemy kupić do okien ściennych, ale do dachowych stosuje się zgoła inne rozwiązanie. Trzeba więc takie rolety zamówić w firmie, która zajmuje się ich produkcją pod konkretne zamówienie klienta. Najczęściej jest tak, że roleta do okien dachowych umieszczona jest w szynach zamontowanych wzdłuż ram okiennych. Do węższego boku okna dachowego montuje się mechanizm ze schowaną roletą. Roletą opuszcza się za pomocą sznurka, ale przesuwa się ona po bocznych szynach. Dzięki temu roleta przylega do okna dachowego. W ten sposób montuje się rolety wewnętrzne, ale te na zewnątrz działają na tej samej zasadzie, tylko montuje się je od zewnętrznej strony okna. Zaciemnienie okien dachowych na poddaszu jest koniecznością. Pozwoli to uchronić powierzchnię poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Przy wysokich temperaturach w okresie letnim na poddaszu może zrobić się bardzo gorąco. Posiadając rolety mamy możliwość sterowania nagrzewaniem się poddasza. Jest to absolutnie koniecznie, o czym można się przekonać kiedy tylko pojawią się pierwsze letnie upały. Wykorzystując poddasze w celach mieszkaniowych trzeba sobie zapewnić temperaturę, która umożliwi komfortowe wykorzystanie tej powierzchni.

Im więcej słońca i cieplej na dworze tym goręcej na poddaszu. Pomocne będą rolety, które ograniczą dopływ gorąca potęgowanego przez szyby w oknach dachowych. Rolety do okien w dachu można zamontować od wewnątrz jak i od zewnątrz. Montuje się je z wykorzystaniem specjalnych szyn, po których przesuwają się rolety. Dzięki temu przylegają do okna. Dzięki roletom można sobie zaciemnić poddasze nawet całkowicie, a co za tym idzie nawet latem cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu pod dachem.