Opłacalność gruntowej pompy ciepła

Web developer i programista

Opłacalność gruntowej pompy ciepła

Wciąż rosnące ceny za energię oraz coraz większy nacisk na ochronę środowiska naturalnego skłaniają do poszukiwania odmiennych źródeł pozyskiwania taniej i jednocześnie tzw. czystej energii  z odnawialnych źródeł. Chęć, a w zasadzie konieczność minimalizowania kosztów utrzymania domu prowadzi do coraz bardziej powszechnego wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań, które w perspektywie czasu pozwolą na duże oszczędności.

Pompa ciepła – grzanie z gruntu tanie

opłacalne odwierty dla pomp ciepłaJednym z kluczowych kosztów, jakie ponoszone są przez każdego właściciela nieruchomości, jest koszt jej ogrzewania. Paliwa stałe, nawet te bardziej ekologiczna, w dalszym ciągu generują stałe i to wcale niemałe koszty. Dodatkowo wymuszają konieczność ich składowania (trzeba zatem wygospodarować miejsce na przechowywanie), regularne uzupełnianie zapasów, oraz oczywiście konieczność posiadania komina, co w obecnych czasach nie jest już tak oczywiste, jak kilkanaście lat temu. Podliczając wszystkie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne można pokusić się o stwierdzenie, że inwestycja w opłacalne odwierty dla pomp ciepła i zastosowanie tegoż właśnie rozwiązania we własnym domu nie wiąże się wcale z taką kosmiczną kwotą, o jakiej się mówi. Co prawda koszty zamontowania kolektorów pionowych (tzw. sond gruntowych) nie są najmniejsze, jednak pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła odbieranego z gruntu i przekazywanego do górnego źródła ciepła, jakim jest instalacja grzewcza rozprowadzona w budynku. Dla uściślenia: koszty dobrej jakości kotła na paliwa stałe też nie należą do niskich. Do tego doliczyć trzeba koszt budowy komina (który można śmiało wykluczyć przy instalacji z pompą ciepła), a także koszty zakupu paliwa stałego, które ponadto trzeba mieć gdzie przechowywać (a więc doliczamy także koszt posiadania kotłowni). W przypadku wykorzystania pompy ciepła, jako jedynej instalacji grzewczej, kotłownia nie będzie konieczna, jednostka centralna, gdzie odbywa się zamiana ciepła z gruntu na ciepło użyte do ogrzania domu nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Rozważając opłacalność instalacji ogrzewania z gruntową pompą ciepła trzeba wziąć pod uwagę także możliwości naszej działki. Wymienniki ciepła mogą bowiem mieć postać poziomych, rozkładanych na niewielkiej głębokości lecz na dużej powierzchni, lub pionowych, które zajmują znacznie mniej miejsca, ale wykopy pod nie są droższe, ponieważ dużo głębsze. Najlepiej dopasować projekt instalacji do zapotrzebowania na ciepło w skali roku i porównać ze sobą obydwa rozwiązania.