Płyty warstwowe a mostki termiczne

Web developer i programista

Płyty warstwowe a mostki termiczne

Celem ocieplania budynków jest nie tylko zabezpieczenie przed uciekaniem ciepła z nieruchomości. Celem jest też zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Jak wiadomo, mokra ściana jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko niszczą nieruchomości, ale również są szkodliwe dla człowieka, który mieszka w takim budynku. Wilgoć sprawia też, że termoizolacja nie spełnia swoich funkcji, a co za tym idzie, cena za ogrzewanie rośnie.

Termoizolacja dachu płytami warstwowymi

płyty izolacyjne pir do ocieplaniaTo wszystko może nawet doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji nieruchomości! Dlatego należy wybierać materiał do ocieplania rozważnie. Dobrym izolatorem, który można nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych jest płyta warstwowa. Wewnątrz takiej płyty znajduje się poliuretan, który idealnie chroni przed uciekaniem ciepła z budynku zimą. Z kolei latem będzie zabezpieczał nieruchomość przed nadmiernym dopływem ciepłego powietrza z zewnątrz do wnętrza domu. Jeśli w konstrukcji ocieplenia występują mostki termiczne, to możemy być pewni, że prędzej czy później pojawi się wilgoć, a samo ocieplenie nie będzie wydajne. Mostek termiczny to nic innego jak punkt, który nie jest w stanie zatrzymać ciepła uciekającego z budynku. To wszelkiego rodzaju pęknięcia, szpary czy też miejsca, w których łączy się kolejne elementy ocieplenia. Takich mostków termicznych jest dużo w przypadku ocieplania budynków wełną albo styropianem. Nie ma takiego problemu, jeśli wykorzystamy do ocieplania nieruchomości płyty warstwowe. Jeżeli ocieplamy dach skośny, to dobrze jest wykonać termoizolację nakrokwiową, wykorzystując do tego płyty warstwowe. Wtedy umieszcza się płyty na zewnątrz konstrukcji dachu. Dzięki temu na całej powierzchni dachu współczynnik przewodzenia ciepła jest identyczny. Tego typu płyty izolacyjne pir do ocieplania wcale nie są czymś nowym. Cieszą się one od kilku lat niesłabnącą popularnością. Nie tylko dlatego, że posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła Lambda, ale również dlatego, że dzięki nim nie dochodzi do zawilgocenia ścian budynków, rozwoju grzyba i pleśni, a co za tym idzie – niszczenia konstrukcji nieruchomości.

Dzięki płytom warstwowym można uniknąć powstawania niebezpiecznych mostków termicznych, przez które ucieka ciepłe powietrze. W takich mostkach właśnie najczęściej gromadzi się wilgoć, która daje warunki do rozwoju grzyba. Lepiej więc postawić na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest płyta warstwowa, niż korzystać ze starych i nie do końca skutecznych systemów ociepleń jak np. styropian albo wełna skalna.