Pomiar zapadów napięciowych

Web developer i programista

Pomiar zapadów napięciowych

 

Na studiach uczeni i studenci każdego dnia wykonują solidną pracę nad badaniami i tworzeniem czegoś co w przyszłości będzie służyło ludziom. Inżynierowie znaczną część swojej pracy poświęcają na to aby zgłębić tajniki funkcjonowania naszego świata, który jest dla nas niewidoczny na pierwszy rzut oka.

Różnego rodzaju zapady napięciowe

zapad napięciaCzęsto też bezrefleksyjnie wykorzystujemy wiele cudów natury, które powstały właśnie dzięki wiedzy i umiejętności wielu ludzi przed nami. Inżynierowie mogą zastanawiać się na przykład nad zastosowaniem i funkcjonowaniem zapadu napięcia. jest to nagłe zmniejszenie napięcia zasilającego do wartości w określonym przedziale, po którym następnie następuje wzrost napięcia do stanu pierwotnego. Umownie czas trwania zapadu napięcia jest kilkusekundowy i wynosi maksymalnie jedną minutę. Głębokość zapadu napięcia możemy definiować jako różnica między minimalną wartością skuteczną w czasie zapadu a napięciem deklarowanym. Są to specjalistyczne obliczenia i sposoby działania, które dla przeciętnego człowieka po pierwsze nie ma znaczenia a po drugie jest zbyt skomplikowane. Dlatego tego typu rzeczami jak zapad napięcia zajmują się specjaliści i inżynierzy. Natomiast w codziennym życiu zapady napięcia powodowane są na przykład poprzez  zwarcia występujące instalacji odbiorców lub w publicznych sieciach rozdzielczych. Jest to zdarzenie najczęściej losowe i nieprzewidywalne. Może zdarzyć się w każdym momencie naszego życia i funkcjonowania w domu. Wykorzystując każdy sprzęt domowy zasilany na prąd musimy być świadomi jak ważne jest pilnowanie bezpiecznego użytkowania tych przedmiotów, gdyż każdy nieuważny ruch może mieć nieodwracalne skutki. Na co dzień pieczę nad tym sprawują doświadczeni elektrycy i elektromonterzy, którzy w razie jakiejkolwiek awarii natychmiast stawiają się w pracy w stanie gotowości do działania i naprawiania wszelakich szkód. Możemy wyróżnić wiele parametrów opisujących zasady napięcia. W przypadku zapadów jednofazowych są to na przykład czas trwania napięcia, napięcie resztkowe napięcia , strata napięcia zapadu czy też energia zapadu napięcia. Podobnym zjawiskiem do zapadu napięcia jest przerwa w zasilaniu i nie możemy tego se sobą łączyć, gdyż są to całkowicie odmienne zjawiska.

Trudno czasami je od siebie odróżnić więc potrzebni są specjaliści w swojej dziedzinie, którzy mają wysoko wyspecjalizowany sprzęt za pomocą którego specjalnymi pomiarami mogą ocenić jak wygląda aktualna sytuacja. Chyba, że występuje jedynie bardzo krótka przerwa w zasilaniu to wówczas możemy uznać to za rodzaj zapadu napięcia.