Prace wykończeniowe krok po kroku

Web developer i programista

Prace wykończeniowe krok po kroku

Budowa domu dzieli się na kilka etapów, z których każdy wymaga dobrego rozplanowania w czasie. Szczegółowy plan budowy jest niezbędny przede wszystkim po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek, ale też w celu określenia ram czasowych budowy oraz uniknięcia przestojów i związanych z tym dodatkowych kosztów. Zarówno sama budowa jak i prace wykończeniowe powinny być wykonywane według planu, jedna po drugiej w określonej kolejności.

Etapy wykańczania wnętrz

wykańczanie wnętrzDokładne zaplanowanie wszelkich prac wykończeniowych pozwoli poszczególnym ekipom remontowym na swobodę działania i niewchodzenie sobie w drogę. Najłatwiej byłoby wynająć jedną ekipę fachowców do wszystkiego, jednak w praktyce zdarza się to raczej rzadko. Dlatego wykańczanie wnętrz wymaga planu porządkującego wykonywanie wszelkich niezbędnych prac w określonym czasie. Choć wykańczanie wnętrz kojarzy się najczęściej z malowaniem ścian i wykładaniem posadzek, w rzeczywistości jest to szereg prac poprzedzających te ostateczne elementy. Pierwszym etapem prac wykończeniowych jest montaż instalacji i ścian działowych. Oczywiście najpierw tworzymy konstrukcje ścianek działowych, potem zaczynamy rozprowadzać instalacje. Zaczynamy od instalacji wodnej i kanalizacyjnej, następnie grzewczej, później zajmujemy się instalacją elektryczną, gazową, wentylacją i klimatyzacją. Na tym etapie warto rozważyć także instalację centralnego odkurzacza. Na końcu zajmujemy się instalacją komputerową, alarmową i telefoniczną. Kolejny etap to podłogi i tynki. W przypadku podłogi najlepiej sprawdzają się wylewki samopoziomujące, jednak nie zawsze są one koniecznością. Następnie kładziemy gładzie i tynki na sufitach, a potem na ścianach. Pamiętajmy, aby te prace wykonywać w dodatniej temperaturze, najlepiej powyżej 10 stopni. W kolejnym etapie przygotowujemy ściany do malowania, czyli szpachlujemy i szlifujemy wszędzie tam, gdzie nie przewidujemy płytek lub tapety. Na tym etapie montujemy też parapety i grzejniki.

Ostatni etap prac wykończeniowych to prace glazurnicze, wykończenie podłogi oraz malowanie ścian. Jest to etap, kiedy na ścianach pojawiają się płytki, a na podłogach ich ostatnia warstwa, czyli kafle, panele, mozaika bądź inna posadzka. Po zakończeniu tych prac, a przed malowaniem ścian warto dobrze odkurzyć wnętrza, aby ewentualny brud i unoszący się pył nie przyklejał się do mokrych ścian. Jeszcze przed malowaniem warto założyć wszystkie drzwi wewnętrzne. Ostateczny element to gniazdka i włączniki, które kończą prace wykończeniowe, a rozpoczynają aranżację wnętrz.