Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów jest związana zarówno z pracą poziomą, jak i pionową. Pierwsza z nich odpowiada za barierę dla wody przed przenikaniem jej do wyższych partii budynku. Natomiast druga izoluje ściany przed wilgocią oraz wodą gruntową. Rodzaje hydroizolacji można też rozróżnić ze względu na ich poziom odporności, co związane jest z usytuowaniem budynku w konkretnej przestrzeni. Warto także dowiedzieć się, w jakiś sposób należy zabezpieczyć poszczególne elementy fundamentów przed wilgocią.
Cechy wyróżniające hydroizolację fundamentów
W przypadku obiektów niepodpiwniczonych należy zadbać o hydroizolację układaną poziomo, natomiast w domach podpiwniczonych dobrym rozwiązaniem jest tak zwana wanna hydroizolacyjna. Na etapie układania fundamentów powinna zostać ułożona izolacja pozioma, na tak zwanych ławach fundamentowych. Składają się one z dwóch warstw papy na lepiku. Nie bez znaczenia w czasie wyboru rozwiązania jest też poziom wód gruntowych. Jeżeli chcemy wiedzieć czym jest hydroizolacja fundamentów warszawa jest odpowiednim miejscem do znalezienia specjalistów z tego zakresu. W obiektach niepodpiwniczonych powinna być zastosowana hydroizolacja niepodpiwniczona, która jest układana poziomo na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych, zawsze poniżej poziomu gruntu. Zazwyczaj jest to papa podkładowa położona na osnowie z włókna szklanego albo poliestru w dwóch warstwach sklejanych na zimno przy pomocy lepiku. W odniesieniu do domów podpiwniczonych konstrukcja powinna zostać zabezpieczona zarówno przed wilgocią, jak i przed wodą gruntową. Kluczem do sukcesu jest w takim wypadku stworzenie wanny hydroizolacyjnej, która zacznie się na powierzchni gruntu, będzie prowadzić przez ściany zewnętrzne, aż po piwnicę. Materiały, które są niezbędne do hydroizolacji powinny zostać dobrane z uwzględnieniem warunków wodno-gruntowych, jak i zmieniającego się w czasie poziomu wód gruntowych.
W czasie układania fundamentów, powinno się ułożyć izolację poziomą na tak zwanych ławach fundamentowych i drugiej warstwy izolacji. Standardowo kładzie się ją na ścianach piwnicy, powyżej poziomu gruntu i osłania folią tłoczoną. W celu hydroizolacji fundamentów oraz pięter budynków można zastosować papę, lepiki, folie PCV oraz emulsje. Coraz popularniejszym rozwiązaniem do hydroizolacji stają się też polimerowe zaprawy wodoszczelne. Należy także pamiętać, że izolacja przeciwwodna to nie jest to samo co znacznie lżejsza izolacja przeciwwilgociowa.