Psycholog dziecięcy – kiedy warto pójść?

Web developer i programista

Psycholog dziecięcy – kiedy warto pójść?

Czasami zdarza się, że dziecko boryka się z trudnościami i problemami, w których rodzic nie potrafi go wesprzeć i pomóc mu się z nimi uporać. W takiej sytuacji koniecznym jest udanie się do psychologa, który poprzez zastosowanie odpowiednich metod zachęci dziecko do podjęcia z nim współpracy. Jak się jednak okazuje, wielu rodziców nie decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty, gdyż nie chcą do końca dopuścić do siebie, że ich podopieczny może mieć jakieś trudności.

Psycholog dziecięcy – to warto wiedzieć

dobry psycholog dziecięcy poznańTak jak zostało wspomniane wcześniej, rodzice nie zawsze decydują się na to, aby wybrać się z dzieckiem na wizytę do psychologa. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim taki, że problemy dziecka przypisują swoim błędom wychowawczym i zwyczajnie się wstydzą. W związku z tym faktem niejednokrotnie zamiast skorzystać z fachowej pomocy, decydują się na samodzielne rozwiązanie problemu, co niestety w wielu przypadkach przyczynia się do jego pogłębienia.  Dlatego też warto zapomnieć o swoich obawach oraz lękach i postawić na współpracę z psychologiem. Kiedy zatem warto wybrać się do  wyżej wspomnianego? Przede wszystkim wtedy, gdy rodzic zauważy, że dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas. Mowa tu między innymi o napadach agresji, posiadaniu lęków i fobii, moczeniu się w nocy, niechęci chodzenia do szkoły i wielu innych sytuacjach, które wcześniej nie miały miejsca. Oczywiście warto pamiętać o tym, że nie każdy problem, który występuje wymaga konsultacji z psychologiem. To, że dziecko pójdzie na wagary czy będzie odczuwało stres w związku z jakąś sytuacją jest poniekąd normalnym zdarzeniem, które wystarczy przedyskutować w gronie rodzinnym. Dobry psycholog dziecięcy Poznań okaże się natomiast potrzebny w sytuacji, kiedy pomimo rozmów problemy wciąż będą powracać i się nasilać. Należy pamiętać o tym, że bardzo ważnym jest aby dziecko chciało współpracować z psychologiem. Jeżeli jednak pozostanie zamknięte na wyżej wspomnianego, wówczas terapia może nie dojść do skutku. W takim wypadku warto wybrać psychologa, który posiada doświadczenie w pracy z dziećmi oraz młodzieżą i będzie wiedział jak w umiejętny sposób do niego dotrzeć.

Podsumowując – wizyta u psychologa może niewątpliwie pozwolić dziecku przełamać wewnętrzną blokadę i opowiedzieć o problemach, które je trapią. Nie powinno się bagatelizować tego typu sytuacji, gdyż mogą przyczynić się one do pogłębiania stanu w jakim znajduje się podopieczny, co w konsekwencji doprowadzi do rozwoju innych schorzeń na tle psychicznym.