Psychoterapia w depresji

Web developer i programista

Psychoterapia w depresji

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymaga leczenia. Jedną z metod pomocy osobom cierpiącym na depresję jest leczenie farmakologiczne, ale nie mniej istotna pozostaje psychoterapia. Dla osób z depresją wskazana jest psychoterapia. Tylko za jej pomocą można wyleczyć to zaburzenie.

Czym jest depresja?

depresja leczenie poznańW języku codziennym słowo depresja jest często używane w kontekście drobnych niepowodzeń życiowych, zmęczenia lub gorszego humoru. Jednak depresja jako zaburzenie o podłożu psychologicznym jest o wiele poważniejszym zjawiskiem. Składa się na nią zespół objawów nie tylko emocjonalnych, ale też fizycznych, psychicznych i wpływających na zachowanie. Mają one charakter przewlekły, ale różnią się nasileniem i mogą występować sezonowo. Nie każda osoba z depresją doświadcza identycznych symptomów, ale przynajmniej część z nich z reguły się pokrywa. Objawy depresji nie znikną same z siebie, a te poważniejsze, czyli myśli samobójcze, stanowią poważne zagrożenie dla życia. Z tego względu leczenie depresji jest konieczne, a współczesna medycyna i psychologia proponują wiele skutecznych metod farmakologicznych i terapeutycznych. Dzięki nim wyleczenie depresji jest możliwe. Zawsze istnieje jednak ryzyko pojawiania się nawrotów depresji. Należy również pamiętać, że w przypadku depresji występującej również z innymi zaburzeniami psychicznymi leczenie konieczne może być leczenie długotrwałe lub permanentne. Dotyczy to np. choroby afektywnej dwubiegunowej. Leczenie depresji dostosowuje się do natężenia objawów. W ciężkich epizodach depresji podstawą są leki przeciwdepresyjne, które pozwalają na opanowanie najtrudniejszej fazy choroby. Kolejnym krokiem jest natomiast psychoterapia. Jeśli interesuje nas hasło depresja leczenie Poznań to miasto, w którym znajdziemy specjalistyczny ośrodki. Z pewnością uzyskamy tam fachową pomoc specjalistów. W leczeniu depresji często wdraża się właśnie metodę łączoną, czyli farmaceutyki oraz spotkania z psychoterapeutą. Inne sposoby na zwalczanie niektórych odmian depresji to terapia elektrowstrząsowa (w ciężkiej depresji z objawami psychotycznymi) oraz fototerapia (w przypadku SAD, czyli depresji sezonowej). Główny problem z leczeniem depresji jest taki, że wiele osób cierpiących na to zaburzenie nie zgłasza się do lekarza. Może to wynikać z poczucia wstydu, braku wsparcia bliskich, złego stanu psychicznego (brak chęci do działania, rezygnacja), a także prób radzenia sobie z depresją w inne sposoby, np. przez zachowania autodestrukcyjne takie jak samookaleczanie czy sięganie po alkohol.

Wybór odpowiedniej formy terapii dla osób w depresji zależy od stanu pacjenta i wskazań medycznych. Kluczem jest konsultacja z psychologiem i psychiatrą, ponieważ dopiero właściwie rozpoznanie dolegliwości i jej charakteru pozwala na zadecydowanie o najskuteczniej metodzie leczenia depresji.