Rekreacyjne bieganie z psem

Web developer i programista

Rekreacyjne bieganie z psem

Skoro zaakceptowało się fakt, że pies jest członkiem rodziny, następnym krokiem jest właściwy dobór psa taki, żeby jego pojawienie się nie spowodowało dysonansów w tej rodzinie, a psu zbędnych stresów. Tak więc jeśli rodzina, a przede wszystkim główny opiekun psa są osobami starszymi, niezbyt dużo i chętnie poruszającymi się na powietrzu, to tu preferowane powinny być psy starsze i to tzw. kanapowce.

Dla kogo gończe rasy psów?

smycz do biegania z psemPsy gończe, psy myśliwskie i wszystkie psy z nimi spowinowacone, są to psy, które chętnie włączą się do rodzinnego biegania rekreacyjnego. Oczywiście tak, jak u ludzi intensywność biegania zależy od wieku i kondycji danego osobnika. Niewątpliwie największą frajdą dla psa jest bieganie „luzem”. Jednak ani warunki, ani przepisy na to nie pozwalają i dlatego tę przyjemność trzeba ograniczyć. W tym celu należy się zaopatrzyć, najlepiej w hurtowni z akcesoriami dla psów, w smycz do biegania z psem. Smycz taka składa się z trzech zasadniczych elementów. Są to: pas dla przewodnika, szelki dla psa i smycz łącząca ich obu o różnej, regulowanej długości. Przewodnik, czyli biegacz, opasuje się parcianą wstęgą z solidnymi wypustkami, do których karabińczykiem, przypina się smycz. Jej drugi koniec, również karabińczykiem przypina się do szelek psa. Ważne, aby to były szelki, a nie obroża, aby przy regulowaniu tempa biegu nie wyrządzić krzywdy psu. W bardziej „wypasionych” zestawach, do pasa przewodnika są doczepione różne pojemniki: oczywiście na telefon komórkowy, na woreczki do zbierania nieczystości i na inne skarby, które przewodnik, szczególnie w wydaniu kobiecym, lubi mieć przy sobie. Takie bieganie w parze, to ogromna przyjemność dla obojga. Trzeba jednak rozważnie wybierać teren do biegania. Przed wszystkim z dala od ruchu samochodowego. Nie zapominać o tym , że pies, szczególnie mały i średniej wielkości ma nos i oddycha na poziomie rury wydechowej! Teren niezbyt stromy, górzysty – nie męczący dla obojga. A jeśli bieganie odbywa się na dłuższym dystansie, to należy pamiętać o odpoczynku i o wodzie do picia. To ważne dla psa i dla przewodnika. Reszta, to sama przyjemność, szczególnie gdy pogoda dopisuje.

Ruch jest bardzo ważny w życiu każdego psa, ale i człowieka. Dlatego wspólne biegi, ale i spacery powinny być stałym, codziennym zwyczajem obu. Zdarzają się również zestawy człowiek na rowerze, a obok pies na smyczy. Przy podejmowaniu takiego wyzwania, trzeba być bardzo ostrożnym. Jest niewiele ras i typów psów, którym można aplikować rowerowe tempo. Dlatego bezpieczniejsze i powszechniejsze jest bieganie z psem. Siły i możliwości są bardziej wyrównane.