Rodzaje i charakterystyka dysz zamgławiających

Web developer i programista

Rodzaje i charakterystyka dysz zamgławiających


Systemy zamgławiające służą do chłodzenia przestrzeni zewnętrznych we wszystkich gałęziach przemysłu i do różnych celów. Są stosowane w celu zapewnienia komfortu zwiedzającym w miejscach publicznych i obiektach komercyjnych, a także w zakładach przemysłowych i do zastosowań rolniczych.Jednym z najważniejszych elementów układu chłodzenia jest dysza rozpylająca.

Istnieją dwa rodzaje dysz zamgławiających

sprawdzona dysza zamgławiającaWszystkie systemy rozpylające składają się z szeregu dysz umieszczonych w linii. Po podłączeniu do pomp wysokociśnieniowych woda przepływa przez dysze, tworząc kropelki, które odparowują do mgły po dotarciu do powietrza zewnętrznego. Może to obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni. Jeśli system zraszania znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, zapewni chłodną mgiełkę, ale również zwiększy wilgotność. Jeśli chodzi o rodzaje dysz systemu rozpylania to sprawdzona dysza zamgławiająca może występować w dwóch odmianach: wirnikowej i uderzeniowej. Dysze wirnikowe są najczęściej używane w zastosowaniach domowych i komercyjnych. Wykorzystują wirniki w kształcie beczki do kontrolowania przepływu i ciśnienia wody. Woda zostaje zredukowana do drobnych kropel, które przedostają się przez otwory, tworząc małe kropelki, które tworzą chłodzącą mgiełkę. Dysze uderzeniowe wytwarzają prostszy strumień wody i są zwykle używane tylko do specjalnych zastosowań. Jeśli chodzi o zzyszczenie dysz systemu mgły to istnieją czyszczalne i nieoczyszczalne dysze wirnikowe. Dysza do czyszczenia ma wirnik, który można wyjąć z dyszy w celu przepłukania układu roztworem czyszczącym, który usuwa zatkane otwory. Dysze te są również wyposażone w specjalny element, który zapewnia, że ​​nie kapie za każdym razem, gdy jest wyłączany. Nie można zdemontować dysz, których nie można wyczyścić, dlatego zwykle ich okres trwałości nie jest tak długi. Dysze uderzeniowe pozwalają wodzie wypływać z dyszy prostym strumieniem przez bardzo mały otwór (zwykle 0,008 ″ lub około 200 μ lub mikronów) i natychmiast zderzają się z solidnym sworzniem, który skutecznie rozpyla wodę na małe kropelki, zwykle między 1 μ a 15 μm . Dysze uderzeniowe są zwykle bardzo drogie; trudno jest utrzymać pozycję solidnego sworznia, co utrudnia utrzymanie ich wydajności. Są zwykle używane w zastosowaniach specjalistycznych. Dysze wirnikowe stosowane od ponad 50 lat w przemyśle i są najczęściej stosowanymi dyszami do wytwarzania mgły.

 

 

Są znacznie tańsze i bardziej niezawodne niż dysze udarowe. Nie mogą jednak konsekwentnie wytwarzać tak drobnej kropli jak dysza uderzeniowa. Nie stanowi to problemu w zdecydowanej większości zastosowań, dlatego dysze wirnikowe są szeroko stosowane.