Rodzaje nawozów i sposoby ich stosowania

Web developer i programista

Rodzaje nawozów i sposoby ich stosowania

 

Rynek obfituje w najróżniejsze nawozy, które mają pomóc naszym roślinom w poprawnym wzroście. Rodzaje tego typu preparatów różnią się od siebie nie tylko składem czy efektem, który mają zapewnić. Także sposób ich używania może być różny w zależności od produktu. Poza nawozami kupnymi istnieje również możliwość przygotowania własnej mieszanki wzbogacającej glebę.

Na rynku nawozów jest w czym wybierać

nawozy na kwitnienieWśród dostępnych w sprzedaży nawozów wybrać należy taki, który najlepiej spełnia wymagania danych roślin. Nawóz do sukulentów różni się znacząco składem od nawozu do storczyków czy jadalnych roślin uprawnych. Stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek oraz zapewni najlepsze efekty. Istnieją też nawozy wspomagające rośliny w konkretnych okresach ich wzrostu. Przykładem są nawozy na kwitnienie, które pozwalają uzyskać znacząco większe zbiory. Do nawozów dodać można specjalnie do tego celu stworzone stymulatory lub dodatki. Ich zadaniem jest przedłużenie czasu działania nawozu, a także wpłynięcie w pewien określony sposób na roślinę. Niektóre z dodatków wzmocnią odporność na choroby, inne pomogą zapobiec inwazji szkodników. Powszechnie stosowane są także nawozy na bazie guana nietoperzy, a także odchodów kur. Bogate w fosfor i naturalne substancje odżywcze, sprawdzają się dobrze podczas używania w ogrodzie. Zapaleńców, którzy próbują pomóc roślinom na własną rękę, mogą samodzielnie przygotować wiele różnych preparatów stymulujących zdrowy wzrost. Najprostszymi z nich są kawowe fusy lub wyparzone liście z torebki po herbacie. Zapobiegają one wyjałowieniu gleby. Zmielone skorupki od jaj sprawdzą się jako źródło wapnia, a skórkę od banana wykorzystać można jako naturalny nawóz na kwitnienie. Ci natomiast, którzy są posiadaczami kompostowników, dzięki dżdżownicom mogą pozyskać biohumus. Uniwersalny nawóz, który stosować można zarówno do roślin domowych, jak i w ogrodzie. Wystarczy zamówić w internecie lub sklepie ogrodniczym dżdżownice kanadyjskie i wrzucić je do kompostownika. Ten jednak musi być szczelny. Innym sposobem jest wykorzystanie bakterii, które przerabiają kompost na odżywczy płyn, który tak jak kupny nawóz należy przed użyciem rozcieńczyć.

Każdy ogrodnik, czy to amator, czy doświadczony wieloletnią praktyką rolnik rozważyć musi używanie nawozów. Mogą one nie tylko wspomóc rośliny w okresie wzrostu i zapobiec wyjałowieniu gleby. Poza oczywistymi funkcjami wiele z nich pomoże uchronić uprawę przed pasożytami i chorobami.