Róże w ogrodzie – praktyczne porady

Web developer i programista

Róże w ogrodzie – praktyczne porady

Róża to królowa wśród kwiatów i nikogo nie dziwi, że tak łatwo się w niej zakochać. Kto raz miał okazję uprawiać róże w ogrodzie, z pewnością będzie kontynuował przygodę z tą roślina przez resztę życia. Jednak chcąc móc cieszyć się różanym krzewem w całej okazałości i dobrej formie trzeba przyłożyć się do jego pielęgnacji. Lepiej poznać wymagania rośliny jeszcze przed jej zakupem, aby móc wybrać dla niej najbardziej przyjazne miejsce w ogrodzie.

Sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż

dokładne cięcie różRóże uprawiane w ogrodzie cieszą nas długim i obfitym kwitnieniem, pod warunkiem, że przyłożymy się do pielęgnacji rośliny. Ogród różany może być kolorowy i wonny, warto zatem poznać wymagania tej rośliny. Gdzie najlepiej czują się róże? Rośliny te najpiękniej będą rosły na słonecznym stanowisku. Gorzej czują się przy północnych ścianach budynku czy w narożnikach, gdzie najczęściej panują przeciągi. Roślina ta lubi gleby piaszczysto-gliniaste, stale wilgotne, nie lubi przesuszenia, dlatego podczas upałów ważne będzie regularne podlewanie. Jeśli chcemy uprawiać gatunki o ciemnych barwach, silne południowe słońce może im zaszkodzić. Na południowej stronie najlepiej sprawdzą się gatunki o jasnych odcieniach. Przed posadzeniem róży w miejscu docelowym warto najpierw przekopać ziemię i usunąć chwasty, ewentualnie tydzień wcześniej użyźnić kompostem. Podczas sadzenia z rośliny usuwamy najpierw uszkodzone korzenie, a resztę nieco skracamy, a następnie wkładamy do wody najlepiej na cały dzień. Po tym czasie można różę umieścić w przygotowanym dole. Pamiętajmy, że zimą warto chronić korzenie rośliny usypując wokół nich kilkunastocentymetrowy kopiec ziemi. Nie wolno nam zapominać o regularnym podlewaniu. Podlewamy do korzeni, staramy się nie zraszać liści, aby nie zostały poparzone przez słońce. Aby kwiaty kwitły długo i obficie konieczne jest dokładne cięcie róż. Wykonuje się je wiosną, już w marcu, o ile ustały już przymrozki, lub nieco później w kwietniu. Dokładne cięcie róż wykonujemy w pogodny, suchy, ciepły, ale nie upalny dzień. Cięcie nie tylko pozwoli utrzymać pożądany kształt rośliny, ale pobudzi ją do wzrostu, wzmocni i zintensyfikuje kwitnienie.

Przycinanie róż nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Przede wszystkim odpowiednia pora roku i pogoda. Po drugie: do cięcia używamy zawsze naostrzonego i zdezynfekowanego sekatora (aby nie roznieść żadnych chorób). Tniemy zawsze ukośnie powyżej oczka. Miejsce cięcia warto zabezpieczyć środkiem przeciwgrzybowym.