Różnorodne napędy rębaków

Web developer i programista

Różnorodne napędy rębaków

Żyjemy w czasach, w których zasoby drewna coraz bardziej się kurczą i należy przykładać ogromną wagę do jak najlepszego wykorzystania pozyskiwanego materiału drzewnego. Powstaje szereg maszyn i urządzeń sterowanych metodą CNC pozwalających na bardzo oszczędne i wydajne gospodarowanie surowcem. Są to jednak technologie o bardzo wysokim stopniu zaawansowania. Bardzo prostym środkiem pozwalającym na wykorzystanie odpadów drzewnych w postaci gałęzi, odrostów i drobnych pni są rębaki do drewna. Za ich pomocą można w bardzo szybki sposób przetworzyć pozorne odpady na zrębki wykorzystywane do produkcji opału w formie pelletu lub brykietu. Są one również chętnie wykorzystywane w branży ogrodniczej.

Różnorodne modele rębaków

trwały rębak spalinowyPrzeglądając ofertę producentów rębaków do drewna szybko zauważymy ogromną różnorodność tych urządzeń. Oferta producentów skierowana jest bowiem do profesjonalistów o różnej skali działalności oraz do użytkowników domowych zadowalających się małymi urządzeniami najczęściej z napędem elektrycznym. Wśród rębaków do drewna najbardziej jaskrawy ich podział występuje ze względu na użyty napęd. Wyróżniamy więc rębaki napędzane silnikami elektrycznymi, spalinowym oraz wałami odbioru mocy z ciągnika tzw. WOM. Taka różnorodność pozwala zaspokoić potrzeby wszystkich potencjalnych odbiorców preferujących odmienny styl pracy. Rębaki napędzane wałem odbioru mocy są z założenia urządzeniami mobilnymi gdyż współpracują z ciągnikiem. Umożliwia to dotarcie bezpośrednio do często miejsc o trudnym dostępie. Bardzo uniwersalną i najczęściej wykorzystywaną odmianą tego urządzenia jest trwały rębak spalinowy, który posiada niezależny napęd. Rębaki elektryczne są najczęściej produkowane jako mniejsze urządzenia dla użytkowników domowych. W przypadku spalinowych rębaków do drewna najczęściej umieszcza się je na ramach i platformach zaopatrzonych w koła. Umożliwia to podpięcie do środka lokomocji i przemieszczenie urządzenia bezpośrednio do miejsca pracy. Bardzo ciekawą formą są rębaki spalinowe umieszczane na samojezdnych platformach gąsienicowych. Najlepsze rębaki do drewna wykonywane są z najlepszych blach stanowiących bezpieczną osłonę ruchomych części rębaków. Najważniejszą, stanowiącą o trwałości rębaka częścią jest obrotowa tarcza zaopatrzona w noże tnące wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Ilość noży na tarczy może być różna. Pełną ofertę rębaków wraz z dokładnym opisem parametrów z łatwością można znaleźć na stronach producentów.

Na koniec przedstawimy krótki opis budowy rębaka, która jest oparta na tych samych założeniach niezależnie od rodzaju użytego napędu. Każdy rębak posiada lej wsadowy przybierający różną formę. Następny element to mechanizm tnący w postaci tarcz lub bębnów. Tuż za nim znajduje się ramię lub otwór wyrzutowy. Oczywiście nie można zapomnieć o napędzie urządzenia. Rębaki profesjonalne są dodatkowo wyposażone w wałki wprowadzające napędzane hydrauliczne oraz w inne ułatwiające pracę elementy. Jednoznacznie można stwierdzić, że oferta producentów zaspokoi wszystkie gusta i potrzeby.