Rozporowe kotwy ze stali

Web developer i programista

Rozporowe kotwy ze stali

Dzisiejsze budownictwo bardzo często wiąże się z zastosowaniem bardzo wielu materiałów jednocześnie. Jest tak dlatego, ponieważ konstruktorzy i architekci chcą tworzyć bardzo nowoczesne rozwiązania, które będą jak najlepiej ze sobą współpracować. Połączenie ze sobą stali, betonu oraz drewna jest konieczne, jeżeli chcemy uzyskać konstrukcje, których budowa i eksploatacja będzie jak najbardziej opłacalna i ekonomiczna. Bardzo duże wyzwanie stanowią jednak detale, czyli odpowiednie zespolenie ze sobą elementów.

Elementy złączne w konstrukcjach

kotwy rozporowe do betonuDlaczego łączenie elementów konstrukcji jest tak ważne i wymaga szczególnej uwagi? Ponieważ jeżeli nie zapewnimy odpowiedniego zespolenia elementów konstrukcji nie będzie ona bezpieczna. Same łączniki muszą często spełniać normy tej samej klasy co układ konstrukcyjny, albo nawet wyższe. Rozważmy sobie przykładowe oparcie stalowych dźwigarów kratowych na słupach żelbetowych w przykładowej hali produkcyjnej. Sama w sobie hala ma bardzo znaczną wysokość. Jest tak, ponieważ muszą się w niej swobodnie zmieścić wszystkie maszyny, które będą wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Żelbetowe, prefabrykowane słupy łączy się bardzo prosto z betonowymi stopami fundamentowymi. Konstrukcja ław i słupów pracuje więc jak monolit. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy zaczynami montaż kolejnych elementów dachu. Dźwigary kratownicowe najczęściej wykonane są z rożnego rodzaju kształtowników stalowych i blach. Zastosowanie tego materiału jest dużo bardziej ekonomiczne przy dużych rozpiętościach. Najważniejsze podczas montażu i później podczas eksploatacji, jest wykonanie takich połączeń obu elementów konstrukcji, które zapewnią bezpieczne przenoszenie obciążeń. Obciążenie konstrukcji dachu jest zmienne w zależności od pory roku, dlatego łączniki są narażone na uszkodzenie zmęczeniowe. Aby uniknąć takich zagrożeń, na budowie stosuje się kotwy rozporowe do betonu. Ich montaż jest bardzo prosty i nie opóźnia procesu budowlanego, a samo rozwiązanie bardzo bezpieczne.

Możemy kupić kotwy rozporowe o różnej długości. Jest to bardzo ważne, ponieważ im większe obciążenia tym bardziej powinny one wnikać w betonowy słup. Aby zamontować kotew rozporową wystarczy nawiercić otwór o średnicy mniejszej niż sama kotew i wbić ją na odpowiednią głębokość. Dzięki temu, ze kotew jest gwintowana dalszy montaż konstrukcji jest bardzo prosty. Należy jednak pamiętać, aby ze względów bezpieczeństwa, takich łączników zawsze było kilka, nawet jeżeli jeden jest w stanie przenieść wszystkie obciążenia.