Seria dronów Spark

Web developer i programista

Seria dronów Spark

Jednym z największych mankamentów dronów, o którym często wspominali operatorzy, były ich rozmiary. Niektóre z dronów obserwacyjnych były zdecydowanie duże, a ich transport dość trudny, zwłaszcza jeśli był to jeden z modeli delikatnych, nie przeznaczonych do częstego przewożenia. Nawet modele wyczynowe czasem miewały owy mankament, utrudniając ich użycie w zawodach narzucających ograniczenie wagowe. Z tego powodu, coraz więcej operatorów, zarówno starych weteranów jak i nowicjuszy, przesiadało się na mniejsze i lżejsze drony.

Kieszonkowy dron wyczynowy od DJI

dron firmy DJI SparkNa szczęście, w sprzedaży można było zobaczyć coraz więcej modeli dronów wyczynowych o małych gabarytach, choć zaprawieni w zawodach operatorzy zwykli trzymać się jednego producenta, lub tylko jednej serii dronów. Bodaj najczęściej pojawiającym się na zawodach modelem był dron firmy DJI Spark, od wielu lat uznawany za jedną z najlepszych maszyn ze średniego przedziału cenowego. Z każdą nową serią był on bowiem usprawniany i ulepszany, cały czas zachowując kompaktowe rozmiary dzięki którym można było przenosić go w przysłowiowej kieszeni. Był to model popularny przede wszystkim ze względu na nie tylko świetne osiągi fabryczne, pozwalające na udział w zawodach bez konieczności wstępnych przeróbek, ale również ceniony za łatwość sterowania i dobrą responsywność. Mnóstwo instruktorów szkolących zarówno nowicjuszy jak i osoby chcące zająć się zarobkowo używaniem drona wybierało właśnie Spark na maszynę szkoleniową, gdyż niejednokrotnie okazywało się iż był on o wiele łatwiejszy do opanowania niż nawet najbardziej renomowany dron z górnej półki. Nie posiadał co prawda wielu dodatków elektronicznych, jakie można było zobaczyć na zaawansowanych modelach obserwacyjnych, aczkolwiek ich brak zwiększał odporność na uszkodzenia całej konstrukcji, nie posiadającej delikatnych układów elektronicznych, podatnych na awarie od nawet najsłabszego uderzenia.

Drony z tej serii mogły być również używane w najbardziej karkołomnych akrobacjach bez obaw o uszkodzenia, gdyż części zamienne, zarówno firmowe jak i te wypuszczane przez firmy tunerskie, ciągle były w bardzo przystępnej cenie, toteż naprawa nawet poważnie zniszczonego drona nie wiązała się z dużymi kosztami, a prosta budowa umożliwiała wykonanie napraw nawet bez żadnych narzędzi. Seria Spark zyskała na tyle dużą popularność, iż operatorzy wymieniali drony na nowsze tylko w przypadku gdy naprawa stawała się całkowicie nieopłacalna, a i wtedy wybierali model z tej samej serii.