Skuteczne uzdatnianie wody użytkowej

Web developer i programista

Skuteczne uzdatnianie wody użytkowej

Wysoka zawartość żelaza w wodzie to bardzo popularny w Polsce problem. Zmagają się z nim zarówno użytkownicy własnych ujęć wody, jak i ci, którzy zaopatrują się w wodociągach. Żelazo przedostaje się do wody najczęściej z gruntu, dlatego też użytkowanie studni wymaga odpowiedniego uzdatniania wody. Jednakże bardzo często spotykamy się z zażelazioną wodą z wodociągów. Dzieje się tak z powodu złej kondycji rurociągów.

Dlaczego warto zmniejszyć ilość żelaza w wodzie?

odżelazianie wody użytkowejPomimo ściśle określonych przez Ministerstwo Zdrowia norm, jakie powinna spełniać woda doprowadzana do gospodarstw domowych, jej parametry pozostawiają wiele do życzenia. Na forach internetowych bardzo często można spotkać się z użytkownikami szukającymi porady, dotyczącej poprawienia parametrów wody w domu. Brzydkie, rdzawe zacieki na sanitariatach to problem natury estetycznej. Jednak nieprzyjemny posmak i zmieniona barwa wody oraz jej mętność, to jedne z powodów, dla których decydujemy się na odżelazianie wody użytkowej. Zbyt wysoka zawartość żelaza w wodzie powoduje także odkładanie się osadu w instalacjach i urządzeniach gospodarstwa domowego, co z kolei skraca ich żywotność i zwiększa awaryjność. Dodatkowo, woda z dużą zawartością żelaza ma niekorzystny wpływ na włosy i skórę, nie mówiąc o białych ubraniach, które po kilku praniach są żółte i mają wyraźne plamy. Warto wspomnieć także, że odkładający się osad z żelaza stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i innych drobnoustrojów, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Wszystkie te powody sprawiają, iż odżelazianie wody użytkowej jest bardziej koniecznością niż wolnym wyborem. Do wyboru mamy kilka metod odżelaziania, wśród których są filtry narurowe, kolumny filtracyjne ze złożem wymagającym regeneracji lub odżelaziacze wymagające wstępnego napowietrzania. Samo urządzenie ma najczęściej konstrukcję pionową, składa się z pojemnika na wkład filtrujący, głowicy sterującej oraz zbiornika z wkładem regenerującym złoże filtracyjne. Zarówno samo uzdatnianie wody jak i regeneracja oraz płukanie wsteczne, odbywają się automatycznie.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, właściwie na początek wystarczy je zaprogramować, aby było gotowe do pracy. Jedyną konieczną czynnością będzie kontrola ilości złoża regeneracyjnego i jego systematyczne uzupełnianie. Samo złoże filtracyjne wymienia się rzadko, bo raz na kilka lat. Warto także kontrolować parametry wody, dla pewności, że urządzenie uzdatniające pracuje zgodnie z założeniem. W tym celu należy badać wodę zarówno przed, jak i po filtracji. Poniesione na uzdatniacz koszty zwrócą się bardzo szybko, a my zyskamy niezależność i pewność użytkowania czystej wody.