Śladami historii tokarek

Web developer i programista

Śladami historii tokarek

Przemysł z roku na rok staje się coraz bardziej zautomatyzowany, umożliwia nam to nieustanny rozwój techniki. Wszystko idzie w kierunku pełnej automatyzacji tak szybko, że z roku na rok coraz więcej pracy od ludzi przejmują roboty. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe są dużo wydajniejsze. Sama praca w zautomatyzowanym zakładzie przemysłowym jest dużo przyjemniejsza, niż był jeszcze kilka lat temu, gdy znaczna większość czynności była wykonywana od początku do końca w sposób ręczny.

Tokarka sterowana komputerowo

tokarki cncNa szczególną uwagę, jeśli chodzi o poziom automatyzacji, w ostatnim czasie bezwątpienia zasługuje przemysł wytwórczy, który został zrewolucjonizowany przez tokarki cnc. Pierwsze tego typu obrabiarki co prawda pojawiły się już w połowie dwudziestego wieku, z tym że urządzenia z tamtego czasu były w stanie wykonywać tylko i wyłącznie pracę stałą, nie było możliwości na to, aby je przeprogramować, co było dużym utrudnieniem. Kolejnym krokiem do rozwoju technologi CNC była możliwość zastosowania mikrokomputerów, co umożliwiało programowanie tokarki w taki sposób, aby spełniała potrzebną nam w danym momencie funkcję. Obecnie ta technologia jest na tyle rozwinięta, że przy pomocy komputera możemy w dość prosty sposób przeprogramować tokarkę. Przy pomocy odpowiedniego programu, możemy tak zaprogramować tokarkę, aby obrabiała dany materiał w technologi trójwymiarowej. W pełni programowalne tokarki w znaczny sposób ułatwiają oraz przyśpieszają cały proces wytwórczy. Popularność tego typu urządzeń jest na tyle duża, że w każdej większej firmie możemy znaleźć co najmniej jedną obrabiarkę sterowaną w sposób numeryczny. Tokarki nie dość, że pracują kilkukrotnie szybciej od osób fizycznych, to nie potrzebują przerw, mogą pracować nieustannie nawet przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, co wpływa bardzo pozytywnie na efektywność zakładu. Do obsługi takiej obrabiarki numerycznej potrzebna jest jedna osoba. Sterowanie odbywa się przy pomocy komputera, po wgraniu do niego odpowiedniego projektu i zatwierdzeniu procedury startu tokarka zaczyna swoją pracę.

Obrabiarki sterowane numerycznie możemy bez większych problemów zamówić prosto ze sklepu ich producenta, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wraz z obrabiarką dostajemy odpowiednie oprogramowanie razem z aktualizacjami oraz kilkuletnią gwarancję. Cena takich tokarek uzależniona jest od wydajności oraz wielkości urządzenia. Średnia kwota, jaką musimy przeznaczyć na zakup takiej tokarki to około stu tysięcy złotych. Nie jest to wygórowana cena jak za tak zaawansowane technicznie urządzenie.