Spokojne sumienie z BHP

Web developer i programista

Spokojne sumienie z BHP

Zadaniem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi właściwych narzędzi pracy, przeszkolenie w zakresie zasad organizacyjnych w przedsiębiorstwie i ogólno obowiązujących przepisów BHP. To nie jest dowolność, to obowiązek – należy podkreślić. Nie warto trzymać się kurczowo myśli: „przecież nic się nie stanie”, bo może nas to zaprowadzić do totalnej pułapki.

Co w ramach BHP musi zapewnić pracodawca?

hurtownia bhp w SzczecinieZgodnie z zapisami kodeksu pracy jako dobrzy przedsiębiorcy pamiętajmy, że zysk osiąga się inwestując i dbając o najważniejszy z zasobów firmy, czyli kapitał ludzki. Jednym z punktów jest przestrzeganie i stanie na straży BHP w miejscu pracy. Pamiętajmy o zapewnieniu pracownikom odpowiednich miejsc sanitarnych, wydzieleniu chociażby: szatni, pryszniców, toalet, pokoju socjalnego do spożywania posiłków itp. Dbajmy o środki czystości,zwłaszcza jak typ wykonywanej pracy wymaga systematycznego wręcz wzmożonego mycia się, prania odzieży etc. Zapewnienie środków czystości przez pracodawcę również jest obowiązkiem koniecznym, nie zaś dobrą wolą. Tak samo z dostępem do wody w warunkach wzmożonej ciepłoty powietrza. Do prac wykonywanych na zewnątrz jest to temperatura 24 stopni Celsjusza, dla wewnętrznych stanowisk 28 stopni Celsjusza. No i na koniec kwestia nade istotna i dość znacząca kosztowo dla przedsiębiorcy. Odzież ochronna, kaski, buty ochronne czy rękawice. Zabezpiecza zarówno przed zabrudzeniami jak i przed nieszczęściem – utratą zdrowia czy nawet życia. Jeśli chcesz choć odrobinę ograniczyć tą pozycję kosztową, to nie rezygnuj absolutnie z którejkolwktórej pozycji odzieży, tylko poszukaj oszczędności na przykład wybierając hurtowe zakupy, w jednym miejscu wszystko. Moja koleżanka- właścicielka niedużej firmy produkcyjnej – chwaliła się, że wyszukana przez nią hurtownia BHP w Szczecinie dała jest znaczący rabat przy hurtowych zakupach odzieży BHP. W jednym miejscu znalazła wszystko: kombinezony, polary, kamizelki, ogrodniczki, koszule flanelowe, czapki, buty, rękawice itp.

Pamiętajmy, iż lepiej zapobiegać niż ponosić potem ciężar powikłań związanych z niedopilnowaniem kodeksowych obowiązków. Wówczas może kosztować to znacznie więcej i być bardziej dotkliwe niż zakup partii odzieży i obuwia roboczego w hurtowni. Spokój ducha i sumienia, że wszystko jest dopilnowane, też jest bezcenne. Nie warto ryzykować tam gdzie mowa o zdrowiu i bezpieczeństwie dla życia, a jego ochrona może okazać się naprawdę banalna, jak poprostu zakupy w specjalistycznej hurtowni BHP.