Stosujemy dobre systemy nawadniające

Stosujemy dobre systemy nawadniające

Wielu osobom systemy nawadniania do ogrodów wydają się skomplikowanymi instalacjami, a ich wybór znacznie problematyczny. W rzeczywistości tematyka ta nie jest bardzo skomplikowana, a samo nawadnianie roślin może być ekonomiczne, a także nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Warto więc poznać nieco dokładniej rodzaje zraszaczy, a także dowiedzieć się ile kosztuje stworzenie skutecznie działającego systemu nawadniania. Podstawowe informacje będą niezbędne w celu wybrania dobrego systemu do naszego ogrodu.

Jakie systemy nawadniania są najlepsze?

systemy nawadniające - warszawaDobrze zaprojektowane systemy nawadniania są w stanie zadbać o rośliny. Osoby, które mają wiele czasu i smykałkę do projektowania, pomiarów czy prac manualnych, mogą podjąć się samodzielnej próby przygotowania takiego systemu, jeżeli ogród nie jest wymagający. W innych wypadkach możemy zlecić wykonanie takiego systemu nawadniania profesjonalnej, certyfikowanej firmie, która będzie zajmowała się nim na wszystkich etapach i nie tylko uwzględni ukształtowanie terenu, ale także parametry wody, pompy nawadniającej czy zastosowanych zraszaczy. Koszt taki jest nieco wyższy, jednak jest to idealne rozwiązanie w przypadku wymagających ogrodów oraz osób oczekujących najwyższej jakości wykonania. Jeśli chcemy zamówić systemy nawadniające – warszawa jest odpowiednim miastem. Zastosowane systemy nawadniające mogą być zarówno proste, jak i w pełni zautomatyzowane, wraz z czujnikami wilgotności gleby albo czujnikami opadów deszczu. Systemy nawadniania zastosowane w ogrodach pozwalają na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu. Dobrze zaprojektowane będą także dostarczać rośliną idealnej ilości wody, bez ewentualnego przelewania czy agresywnego wymywania systemu korzeniowego. Precyzyjne dostarczanie wody roślinom jest również ekonomiczne. Podstawową rzeczą niezbędną do zaprojektowania systemu nawadniania jest plan działki i stanowi on punkt wyjścia do dalszego umieszczania zraszaczy i innych elementów. W jednej sekcji nie powinny się znajdować zraszacze statyczne razem ze zraszaczami turbinowymi, ponieważ różnią się poborem oraz ciśnieniem wody.

Dostępnych jest kilka różnych systemów nawadniania, możemy wyróżnić na przykład nawadnianie za pomocą linii kroplującej, systemy nawadniania ogrodu z rynny albo beczki, nawadnianie przy pomocy pompy głębinowej czy nawadnianie z sieci wodociągowej. Oprócz tego stosowane są różnorodne technologie. Najpopularniejsze wciąż są zraszacze statyczne, które ze względu na niewielki zasięg sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych oraz średnich ogrodów. W większych ogrodach sprawdzają się zraszacze rotacyjne, inaczej turbinowe.