Telekonferencja — jak się do niej przygotować?

Web developer i programista

Telekonferencja — jak się do niej przygotować?

Telekonferencja jest spotkaniem, które dla jednych może być odetchnięciem od siedzenia ramię w ramię ze swoimi współpracownikami, a dla innych to kłopotliwe przedsięwzięcie. Tego typu konferencje organizuje się najczęściej online przez kamerkę internetową. Mogą to być rozmowy z pracownikami, pracodawcami lub kontrahentami. W każdym z przypadków podczas telekonferencji nie powinno zapomnieć się o akcesoriach, w jakie należy wyposażyć się przed rozpoczęciem internetowego spotkania.

Sprzęt niezbędny do uczestnictwa w telekonferencji

nowoczesny sprzęt do telekonferencjiSprzęt używany podczas rozmów przez internet można podzielić na dwa typy — audio i video. Pierwszy z nich dodatkowo dzieli się na urządzenia do odbioru i wysyłania dźwięku. W przypadku słuchaczy wystarczy pierwszy z nich, czyli zwyczajnie może to być głośnik lub słuchawki. Taki sprzęt należy podłączyć (z reguły poprzez wbudowany kabel mini lub micro jack) do odpowiedniego portu. Często oznaczony jest on kolorem zielonym. W przypadku głośników kabel może posiadać USB i wówczas należy włożyć go w odpowiadający końcówce port przy komputerze. Urządzenia mobilne, w tym laptopy, posiadają wbudowany głośnik, dlatego nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych akcesoriów. Mówcy będą musieli zainwestować też w mikrofon, który podobnie jak głośnik podpina się do portu, który w tym przypadku może być koloru różowego. Nowoczesny sprzęt do telekonferencji to także urządzenia video. Jest to najczęściej kamerka internetowa podłączana kablem USB do komputera. Spotkania online można prowadzić na różnych komputerach, w tym tych stacjonarnych, jak i przenośnych. Wysoką jakość obrazu można uzyskać poprzez zakup dobrego monitora lub telewizora, z którym można połączyć się poprzez WiFi lub kabel HDMI. Tak przygotowany sprzęt z pewnością sprawi, że konferencja będzie udana — dźwięk będzie czysty, obraz wyraźny, a w razie potrzeby, również będzie można porozmawiać. Wszystko zostaje dzięki temu zachowane niemalże tak, jak gdyby spotkało się z drugim człowiekiem osobiście.

Nie każdy jest zwolennikiem spotkań online, aczkolwiek w wielu branżach jest to jedyna forma komunikacji ze swoimi współpracownikami, szefem lub potencjalnymi klientami. Należy więc zaopatrzyć się w taki sprzęt, aby jakość rozmowy pozostała na wysokim poziomie. Nie warto wybierać najtańszych urządzeń, gdyż może to powodować spore problemy podczas wymiany zdań. Jeśli nie do końca wiadomo, jaki mikrofon lub kamerkę wybrać, dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie z akcesoriami elektronicznymi.